Przywódcy państw uczestniczących w szczycie NATO w Chicago zakończyli w poniedziałek naradę na temat Afganistanu, na której zatwierdzili plan zakończenia misji Sojuszu w tym kraju i przekazania Afgańczykom odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa.
W pierwszych komentarzach w USA na temat szczytu dominuje jednak sceptycyzm. Podkreśla się, że mimo optymistycznych deklaracji liderów NATO sytuacja w Afganistanie pozostaje bardzo trudna i przyszłość tego kraju jest niejasna.
W wystąpieniu na otwarciu narady prezydent USA Barack Obama kładł nacisk na osiągnięcia misji NATO. "Poczyniliśmy ważny postęp. Nasze wojska przełamały ofensywę talibów. Coraz więcej Afgańczyków odzyskuje swoje społeczności. Afgańskie siły bezpieczeństwa są coraz mocniejsze" - wyliczał prezydent USA.
"Plan przekazania zadań (wojskom afgańskim - PAP), uzgodniony na szczycie NATO w Lizbonie, jest realizowany" - dodał Obama. Zgodnie z tym planem w przyszłym roku wojska NATO stopniowo przekażą zadania bojowe na froncie siłom afgańskim, a do końca 2014 roku wszystkie wojska Sojuszu wycofają się z Afganistanu.
Prasa amerykańska wybija jednak trudności stojące przed siłami międzynarodowej koalicji.
Poniedziałkowy "New York Times" zauważa, że mimo zapowiedzi nie doszło jeszcze do podpisania umowy między USA a Pakistanem w sprawie odblokowania biegnących przez ten kraj tras zaopatrzenia dla sił NATO w Afganistanie.
Pakistan wstrzymał tranzyt dla Amerykanów w odwecie za naloty samolotów bezzałogowych na pozycje islamistów, w których czasem ginie także ludność cywilna. Pakistańczycy mają także pretensje do Waszyngtonu o zabicie Osamy bin Ladena w akcji przeprowadzonej na terytorium Pakistanu w maju ub.r. bez wiedzy i zgody Islamabadu.
"Narada w Chicago odbywa się w cieniu ciągłych napięć między USA a Pakistanem w sprawie niesfinalizowanej umowy o otwarciu dróg dostaw sprzętu wojskowego na wojnę" - pisze dziennik, przypominając, że przedstawiciele obu państw przed szczytem zapowiadali, że porozumienie jest blisko.
Tymczasem na razie Obama odmawia bezpośredniego spotkania z obecnym w Chicago prezydentem Pakistanu Asifem Alim Zardarim, dopóki umowa nie zostanie podpisana.
Poniedziałkowy "Washington Post" zwraca uwagę na coraz bardziej negatywny stosunek społeczeństwa do afgańskiej wojny, czego przejawem są m.in. niedawne demonstracje uliczne w Chicago.
"Spotkanie NATO w sprawie Afganistanu odbyło się w czasie, gdy wojną zmęczona jest opinia publiczna zarówno w USA, jak i w Europie, gdzie kraje członkowskie Sojuszu borykają się z trudnościami budżetowymi i obcinają wydatki na obronę" - pisze waszyngtoński dziennik.
Według sondaży ok. 70 proc. Amerykanów uważa, że wojna w Afganistanie jest "nie do wygrania" i że nie jest warta ponoszonych w niej ofiar.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.