Kryzys wiary czy jej przekazywania?

Październikowe zgromadzenie synodalne o nowej ewangelizacji było tematem 7. posiedzenia 12. Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

Na jednodniowym spotkaniu 16 lutego w Watykanie zajęto się dokumentem roboczym Instrumentum laboris na 13. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się od 7 do 28 października na temat: „Nowa ewangelizacja dla przekazu chrześcijańskiej wiary”. W dyskusji nad przygotowywanym tekstem skupiono się szczególnie na wniesionych do niego ostatnio uzupełnieniach – poinformowano w opublikowanym dziś komunikacie.

Dotyczą one takich kwestii, jak do kogo skierowana jest nowa ewangelizacja i jaka jest „tożsamość chrześcijanina w jego odniesieniu do Ewangelii i do Jezusa Chrystusa, który sam jest Ewangelią”. Wiele uwagi poświęcono zasadniczemu znaczeniu wiary w obecnej chwili dziejowej, naznaczonej jej kryzysem, „który jest także kryzysem jej przekazywania”. Mówiono o „nieskuteczności obecnej ewangelizacji”, także ze względu na pewne wpływy dzisiejszej kultury, które bardzo utrudniają przekazywanie wiary, będąc zarazem wyzwaniem dla poszczególnych wiernych i całego Kościoła. W związku z tym podkreślono, że ogłoszenie Roku Wiary „będzie sprzyjającą okazją do pogłębienia otrzymanego od Boga daru wiary, by nim żyć i przekazywać go innym”. Wskazano, że pierwszym miejscem jej przekazywania jest rodzina. W życiu rodzinnym młodzi ludzie uczą się zarówno treści wiary chrześcijańskiej, jak jej praktykowania. „Niezastąpione działanie rodziny kontynuuje się w katechezie prowadzonej w instytucjach Kościoła, zwłaszcza w liturgii przez sakramenty i homilię, a także przez misje parafialne, pobożność ludową, ruchy i wspólnoty kościelne” – czytamy w komunikacie.

W spotkaniu Rady oprócz należących do niej kilkunastu kardynałów i biskupów z różnych krajów świata wzięli też udział zaproszeni goście. Byli to: relator generalny i sekretarz specjalny październikowego zgromadzenia synodalnego, odpowiednio kard. Donald William Wuerl z Waszyngtonu i abp Pierre-Marie Carré z Montpellier we Francji, oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Salvatore Fisichella.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  28.05.2012 13:27
  O Wierze się nie dyskutuje. Albo się Wiarę przyjmuje, albo odrzuca. Bez dyskusji. Tak jak nakazał nasz Pan Jezus Chrystus: I rzekł do nich: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony”. Mk 16. 15-16
 • Anna
  12.06.2012 14:29

  A ja uważam, że o wierze jak najbardziej powinno się rozmawiać. Wiadomo powszechnie, że w dzisiejszych czasach jest olbrzymi kryzys wiary.
  Sama przez to przechodziłam, brałam udział w różnych spotkaniach formacyjnych. Na jednym z nich dostałam od ojca prowadzącego tę książkę Lenistwo duchowe. Smutek uśpionej duszy i ona na prawdę mi pomogła.
  A wracając do kryzysu - uważam, że dzieje się to chyba przez to, że właśnie nie rozmawia się na ten temat. Niektórzy boją się przyznać do swoich przekonań. Inni szufladkują wszystkich chrześcijan do jednej kategorii. A to wszystko przez brak dialogu!

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  13°C Środa
  wieczór
  11°C Czwartek
  noc
  wiecej »