W serii zamachów terrorystycznych w Iraku, gdzie w środę odbywają się szyickie uroczystości religijne, zginęły co najmniej 44 osoby - poinformowały irackie źródła policyjne i medyczne.
Co najmniej 18 osób poniosło śmierć, gdy cztery bomby wybuchły w Bagdadzie. Celem zamachu byli szyici, którzy zbierali się przed procesjami i innymi uroczystościami religijnymi z okazji rocznicy śmierci średniowiecznego imama Musy al-Kadima. Imam jest pochowany w mauzoleum w północnej części stolicy Iraku.
W Hilli, w środkowej części kraju, dwa ładunki wybuchowe eksplodowały przed restauracjami, gdzie lubią spotykać się policjanci. Jedna bomba została zdetonowana przez zamachowca samobójcę. Zginęły 22 osoby, a 38 odniosło obrażenia.
W zamieszkanym głównie przez szyitów mieście Balad, na północ od Bagdadu, cztery osoby poniosły śmierć w wyniku eksplozji dwóch samochodów pułapek.
Środowe zamachy były kolejnymi w ostatnich dniach w Iraku. W niedzielę co najmniej sześć osób zginęło, gdy dwa pociski moździerzowe eksplodowały na jednym z placów w stolicy, który wypełniony być szyickimi pielgrzymami.
Na początku czerwca 26 osób poniosło śmierć, kiedy zamachowiec samobójca zdetonował samochód pułapkę przed siedzibą szyickiej instytucji religijnej w Bagdadzie. Do ataku przyznało się Islamskie Państwo w Iraku (ISI), czyli sunnickie ugrupowanie rebelianckie powiązane z Al-Kaidą.
Analitycy podkreślają, że chociaż liczba aktów przemocy w Iraku spadła, to islamiści mający powiązania z Al-Kaidą wciąż dokonują ataków na szyitów, chcąc wywoływać napięcia na tle religijnym. W latach 2006 i 2007 podobne ataki doprowadziły kraj na krawędź wybuchu wojny domowej. (PAP)
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.