Z każdym dniem pogarsza się sytuacja w Syrii. Amnesty International głośno mówi o zbrodniach przeciwko ludzkości, których dopuszczają się siły rządowe.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy zginęło ponad 14 tys. Syryjczyków, w tym wiele kobiet i dzieci używanych jako żywe tarcze.
Amnesty International wzywa wspólnotę międzynarodową do położenia kresu „coraz liczniejszym i bezkarnym aktom przemocy”. Także pracujący od kilkudziesięciu lat w Syrii ks. Paolo Dall’Oglio SJ apeluje o zintensyfikowanie międzynarodowych wysiłków na rzeczy przywrócenia pokoju.
„Kraj jest podzielony, śmiertelnie zraniony i prawdziwie cierpi. Myślę o przetrzymywanych w więzieniach, o ludziach torturowanych. Pamiętam o młodzieży, która niezależnie od tego po której stronie konfliktu się opowiedziała, musiała chwycić za broń. Syryjczycy zasługują na to by żyć w pokoju, w pluralistycznym i demokratycznym państwie. Niestety z powodu regionalnych rozgrywek muszą brać udział w tej straszliwej wojnie domowej. Najbardziej cierpi ludność cywilna. Padające bomby nie rozróżniają między muzułmanami a chrześcijanami. Wystrzeliwane z karabinów pociski nie potrafią przecież zaglądać do dowód osobistych” – powiedział Radiu Watykańskiemu jezuita pracujący w Syrii.
Przemoc między stronami syryjskiego konfliktu nasiliła się w ostatnich tygodniach mimo formalnie obowiązującego od 12 kwietnia rozejmu, na który zarówno władze w Damaszku, jak i ich przeciwnicy wyrazili zgodę.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.