Irlandczycy przekonali się do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który dobiega końca w Dublinie.
Już wczoraj zapełnili oni tak zwaną kongresową wioskę. Dziś na stadionie Croke Park uczestniczyli w kulminacyjnej Mszy – Statio orbis i oczekiwali na słowa Papieża. Benedykt XVI nagrał do uczestników Kongresu wideoprzesłanie. Zostało ono zaprezentowane na zakończenie liturgii, którą sprawuje papieski legat kard. Marc Ouellet.
Wczoraj na wyraźne życzenie Benedykta XVI udał się on do Knock, narodowego sanktuarium maryjnego, by w imieniu Papieża zawierzyć Matce Bożej irlandzki Kościół, jego cierpienia i zmagania. Kard. Ouellet zachęcał Irlandczyków, by z pomocą Maryi w pełni powrócili do Kościoła, utożsamili się z jego problemami i nadziejami, traktowali go jak własną rodzinę. „Kościołowi, Bożej rodzinie, wytyka się jego problemy. Często też bywa krytykowany, czasami słusznie, czasami nie – mówił papieski legat. – Potrzebujemy nadziei i odnowy na wszystkich szczeblach. Jednakże, jeśli będziemy to robić jedynie o własnych siłach, nie składając wszystkiego w Boże ręce, ponownie powrócimy do dawnych podziałów i zniechęcenia” – ostrzegał kard. Ouellet.
Kończący się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny bardzo pozytywnie jest oceniany przez zagranicznych uczestników. Najbardziej cieszy przebudzenie samych Irlandczyków, którzy na przykład dzisiaj stanowią ponad 90 procent wszystkich uczestników Eucharystii Statio orbis. Watykański komitet ds. kongresów zwraca uwagę na bardzo starannie przygotowane liturgie. Z kolei bp Brian Farrel, sekretarz Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan, docenia obecność braci odłączonych, która bynajmniej nie jest oczywista, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że niekatolicy nie podzielają naszej wiary w Eucharystię. W jego przekonaniu przypomina to światu o osiągnięciach lokalnego ekumenizmu w tym regionie. „Przezwyciężenie konfliktu w Irlandii Północnej w dużej mierze było przecież zasługą tutejszych chrześcijan” – podkreśla sekretarza watykańskiej dykasterii.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.