Muzyka i Ewangelia w wykonaniu Full Power Spirit, Arki Noego i Luxtorpedy spotkały się na ogólnopolskim święcie muzyki chrześcijańskiej w Bydgoszczy.
Mieszkańcy Bydgoszczy i regionu oraz różnych zakątków kraju biorą udział w zorganizowanym po raz pierwszy Festiwalu Nowe Spojrzenie. Ogólnopolskie święto muzyki chrześcijańskiej odbywa się przy bazylice mniejszej św. Wincentego á Paulo. To właśnie parafia prowadzona przez księży misjonarzy jest głównym organizatorem wydarzenia.
Gośćmi specjalnymi festiwalu są zespoły: Full Power Spirit, Arka Noego, Maleo Reggae Rockers oraz Luxtorpeda. Jak podkreśla organizator ks. Sławomir Bar CM, to pokazanie entuzjazmu młodego Kościoła. – To radość z tego, że młodzi są razem i wspólnie szukają tego, co jest w życiu ważne. Chcieliśmy zrobić prawdziwie katolicki festiwal. Pokazać, że Kościół jest grupą wspaniałych i radosnych ludzi – powiedział kapłan.
Spotkanie rozpoczęto w samo południe od Mszy świętej. Po niej na scenie wystąpili trzej finaliści konkursu młodych zespołów: Roots Rockets, Whiterose i Vinge. W pierwszym etapie internauci oddali ponad jedenaście tysięcy głosów na 39 kapel z całej Polski, reprezentujących różne gatunki muzyczne – od rocka, przez pop po reggae. Największe uznanie uzyskał zespół Roots Rockets z Andrychowa. – Teksty naszych utworów zawierają przesłanie, głoszące zjednoczenie przez miłość. Cieszymy się, że otrzymaliśmy tyle głosów za pośrednictwem internetu. Jesteśmy tu i chcemy grać – powiedział wokalista grupy Beniamin Sobaniec.
Pozostałych dwóch finalistów wytypowali organizatorzy. Wszystkie trzy formacje muzyczne powalczyły natomiast o główną nagrodę w wysokości tysiąca złotych. Poziom muzyczny oceniali m.in. Olga Szomańska oraz Darek Malejonek. – Sam mam doświadczenie, że takiej muzyki samemu się nie stworzy. To można tylko otrzymać od Boga. Dużo jest zespołów, które chcą tak grać. Jednak zaistnieć – to dopiero pierwszy krok. Później przychodzi czas ciężkiej pracy. Rodzi się pytanie, skąd brać siłę? Czy z ambicji, czy z rywalizacji, czy jednak jest w tym coś głębszego? – mówił Malejonek.
Gdy przez blisko osiem godzin scenę opanowały gwiazdy tegorocznego festiwalu, prezentując swój bogaty dorobek artystyczny, równolegle odbywały się spotkania z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich znalazł się benedyktyn o. Leon Knabit. Zakonnik dzielił się „sekretem mnicha”, odpowiadając na pytanie: czy wiara się opłaca? – Wciąż trzeba liczyć się z tym, że mamy społeczeństwo pluralistyczne, bardzo wielu ludzi nie wierzy w Pana Boga, uważając, że nie ma to sensu. Dają się omamić tym tendencjom, które mówią, że wiara się nie opłaca. Według nich to, co jest do dotknięcia, zobaczenia, skonsumowania, jest jedynym sensem życia. To, co dobre, normalne, oparte na Bogu, jest dzisiaj niemedialne – zauważył benedyktyn.
Festiwal Nowe Spojrzenie to także liczne imprezy towarzyszące, m.in. warsztaty perkusyjne oraz graffiti. Dla najmłodszych uczestników przewidziano wiele atrakcji w strefie dziecka. Ogólnopolskie święto muzyki chrześcijańskiej stworzyło także możliwość zwiedzania wnętrza bydgoskiej bazyliki wraz z przewodnikiem oraz wejścia na jej kopułę, na co dzień niedostępną dla odwiedzających.
W organizację festiwalu włączyła się młodzież. Dzięki jej zapałowi oraz wielomiesięcznym przygotowaniom w Bydgoszczy rozbrzmiewała muzyka z przesłaniem Ewangelii na tak wielką skalę. Patronat nad spotkaniem objął m.in. bp Jan Tyrawa, zaś medialny „Przewodnik Katolicki”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.