Reklama

Ludzie listy pisali do KRRiT

Prawie 3,4 tys. listów napłynęło drogą elektroniczną do KRRiT w ramach konsultacji w sprawie umieszczenia kolejnych programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Listy nadesłane tradycyjną pocztą Krajowa Rada wciąż liczy.

Reklama

Konsultacje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła pod koniec marca; trwały do poniedziałku. Jak poinformowała PAP p.o. rzecznik KRRiT Monika Bąk, najwięcej listów napłynęło w ostatnich dniach.

Teraz KRRiT ma konsultacje podsumować, a ich wyniki przedstawić w ciągu 30 dni.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak mówił ostatnio w Sejmie, że w ramach tych konsultacji napłynęło wiele listów domagających się umieszczenia na multipleksie Telewizji Trwam. Ubiegała się o to fundacja o. Tadeusza Rydzyka, ale jej wniosek Krajowa Rada odrzuciła, tłumacząc to niepewną sytuacją finansową fundacji.

W maju skargę fundacji oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, podobnie jak skargę spółki Mediasat, nadawcy kanału Tele5. Dyrektor finansowa Lux Veritatis Lidia Kochanowicz zapowiedziała w rozmowie z PAP skargę kasacyjną do NSA w tej sprawie. Wcześniej informowała również, że fundacja weźmie udział w nowym konkursie KRRiT.

Fundacja o. Rydzyka prawdopodobnie będzie ubiegać się w tym konkursie także o miejsce dla nowego kanału dla młodzieży TVM1, co ten zapowiedział w połowie czerwca na łamach "Naszego Dziennika".

Umieszczenie w bezpłatnym pierwszym multipleksie (MUX-1) maksymalnie czterech nowych programów cyfrowych w standardowej jakości (SD) będzie możliwe od stycznia, a najpóźniej od końca kwietnia 2014 r.

Miejsca na MUX-1, na które Rada ma ogłosić konkurs, czasowo są wykorzystywane przez programy TVP. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania, TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r. Do ogłoszenia na nie konkursu KRRiT zobowiązuje ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Prezes TVP Juliusz Braun powiedział pod koniec czerwca w wywiadzie dla PAP, że jego zdaniem telewizja publiczna nie powinna tych miejsc zwalniać. "Naszym zdaniem przyszły kształt rynku i stopień poniesionych inwestycji wskazuje, że telewizja publiczna powinna zostać na MUX-1 z dwoma kanałami - Jedynką i Dwójką" - zaznaczył.

Jak dodał, ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej była pisana, gdy rynek dopiero powstawał. "Dziś - bazując na doświadczeniach - można ją zmienić, modyfikując przeznaczenie pierwszego multipleksu, przedłużyć obecność na nim programów TVP albo - bez zmiany ustawy - stworzyć takie warunki konkursu, żeby oferta TVP mogła być tam uwzględniona. Moim zdaniem, z punktu widzenia społecznego, jest to oferta najcenniejsza" - powiedział Braun.

Konsultacje ogłoszone przez KRRiT miały na celu poznanie opinii odbiorców i nadawców na temat tego, jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowa Rada chciała też dowiedzieć się, które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową chcą one przedstawić, a także - czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

Cztery inne miejsca na MUX-1 Krajowa Rada rozdysponowała w ub. roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama