Kanada: Rząd chce utrzymać zakaz eutanazji

Kanadyjski rząd w ostatniej chwili złożył apelację od orzeczenia Sądu Najwyższego prowincji Kolumbia Brytyjska, który miesiąc temu orzekł, iż zakaz wspomaganego samobójstwa jest niekonstytucyjny. Termin złożenia apelacji minął w poniedziałek.

Do orzeczenia sądu, które zapadło w połowie czerwca, doprowadził m.in. wniosek Glorii Taylor, chorej na chorobę Lou Gehriga. Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej uznał, że obowiązujący w Kanadzie zakaz udzielania lekarskiej pomocy osobom terminalnie chorym, które postanowiły zakończyć życie, a nie mogą tego zrobić samodzielnie, narusza prawa osób niepełnosprawnych. Sąd podkreślił, że skoro samobójstwo nie jest nielegalne, to zakaz pomocy w samobójstwie jest niekonstytucyjny.

Taylor podkreślała po orzeczeniu sądu, że chciałaby, aby przestano mówić o "wspomaganym samobójstwie", a zaczęto mówić o pomocy w umieraniu - relacjonowały media. Tłumaczyła, że nie jest jej intencją zakończyć życie już teraz, jednak ulgę przynosi jej świadomość, że będzie mogła to zrobić, gdy nadejdzie czas.

64-letnia Taylor, której choroba uniemożliwia już samodzielne poruszanie się i powoduje utratę głosu, uzyskała prawo do podjęcia swojej decyzji w dowolnym momencie. Jednocześnie sąd zawiesił całościowe obowiązywanie postanowienia na rok - dając rządowi czas na zmianę prawa.

Jednak rząd federalny złożył apelację od wyroku sądu w Kolumbii Brytyjskiej. Jak podawały media, rząd uważa, że przepisy kodeksu karnego, które zakazują pomocy w samobójstwie, są ważne. Jednocześnie rząd chce uchylenia wyjątku, który sąd uczynił dla Taylor. Jak podawał dziennik "The Globe and Mail" na swojej stronie internetowej, na razie nie są znane podstawy prawne, z których rząd chce skorzystać w apelacji. Będą one przedstawione dopiero w sądzie. Nie wiadomo obecnie, kiedy to nastąpi.

Sama Gloria Taylor nie skomentowała w poniedziałek decyzji rządu o złożeniu apelacji. Miesiąc temu, po orzeczeniu sądu, Taylor mówiła dziennikarzom, że ma nadzieję, iż apelacji nie będzie. "Nie możemy oczekiwać, by ludzie umierali straszną śmiercią" - cytowały media jej wypowiedź. "Nikt mi nie będzie pomagał w samobójstwie. Będę miała pomoc w odejściu w spokoju i godności" - dodała wówczas Taylor.

Dwa lata temu parlament głosował za utrzymaniem obecnie funkcjonującego zakazu w mocy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
13°C Poniedziałek
dzień
13°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »