Wyniki wyborów w Libii i sukces liberałów odzwierciedlają nastroje społeczne w tym kraju oraz rzeczywistą wolę polityczną narodu. Takiego zdania jest wikariusz apostolski w Trypolisie.
Bp Giovanni Innocenzo Martinelli OFM zaznacza, że choć nie obyło się bez incydentów w czasie głosowania, to wyniki wyborów dają nadzieję na znalezienie przez Libię politycznej równowagi i wyłonienie rządu zdolnego do sprawowania władzy. Zdaniem franciszkanina jest to ważne dla tamtejszego Kościoła, bowiem składa się on z obcokrajowców i choć cieszy się sympatią, a nawet stanowi pewien punkt odniesienia, nie uczestniczy w życiu politycznym kraju.
„Także wszyscy chrześcijanie żyjący w Libii to obcokrajowcy, przede wszystkim Afro-azjaci – powiedział duchowny. – Księża to Filipińczycy, Egipcjanie, Włosi. Kierujemy Kościołem, który jest strukturą zagraniczną, choć naprawdę zaangażowaną na rzecz kraju dzięki różnym dziełom społecznym, dzięki przyjaźni ze środowiskiem libijskim. A wolność religijna jest po trosze częścią tego arabsko-libijskiego świata. Zawsze szanowano tu Kościół; uznawano go za ważną rzeczywistość społeczną kraju, który ewoluował, był otwarty na dialog z chrześcijaństwem. A zatem mamy niezbędną wolność, by być obecni, by prowadzić dialog i by służyć temu narodowi, bo dzięki chrześcijanom Libijczycy mają zapewnioną obsługę szpitali i domów opieki. Ciesząc się tą wolnością, możemy spokojnie w dialogu służyć krajowi” – wskazał bp Martinelli.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.