Prezydent do policjantów o Prawie o zgromadzeniach

Policjanci powinni mieć przekonanie, że państwo zadbało wcześniej o to, by zgromadzenia nie były problemem odpowiedzialności policjanta i jego ryzykiem - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent mówił na ten temat we wtorek w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim po tym, jak wręczył nominacje na pierwszy stopień generalski sześciu nowym nadinspektorom policji. Nawiązywał on do swej inicjatywy legislacyjnej - Prawa o zgromadzeniach, uchwalonego niedawno przez Sejm. Niebawem zajmie się nim Senat.

"Uzbroimy policjantów w przekonanie, że państwo polskie zadbało wcześniej o to, aby zgromadzenia nie były organizowane tak, że to jest problem odpowiedzialności policjanta i ryzyko policjanta" - podkreślił Komorowski.

"Chodzi o to, abyśmy nie myśleli w kategoriach takich, że można przy każdym postawić policjanta i wtedy państwo polskie będzie bezpieczne, że wtedy demonstranci będą bezpieczni. Chodzi o to, aby wcześniej tworzyć ramy prawne takie, które użycie policji czynić będą jeśli nie zbędnym, to przynajmniej niekoniecznym działaniem" - mówił prezydent.

Nominacje generalskie otrzymało we wtorek pięciu komendantów wojewódzkich policji: Mariusz Dąbek, Krzysztof Jarosz, Sławomir Mierzwa i Igor Parfieniuk, Wojciech Sobczak oraz Tomasz Połeć - szef Inspekcji Transportu Drogowego, który uzyskał tę nominację, jako że pozostaje w czynnej służbie policyjnej.

Gratulując nominowanym, prezydent Komorowski życzył im "policyjnego szczęścia do dowodzących służbami oraz tych, którzy kierują nimi politycznie". Wspominał, że gdy w 1989 r. towarzyszył ówczesnemu premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu w podróży do Londynu, zazdrościł Brytyjczykom ich wiary i zaufania, jakie okazywali tamtejszym bankom i policji.

"Myślałem, że to nie będzie nam nigdy dane (...). Pamiętałem, że policja to może być źródło opresji, niepewności i obaw. Dziś z satysfakcją odnotowujemy, że procesy w Polsce poszły dalej i głębiej i dziś nie musimy już zazdrościć Brytyjczykom. Możemy czuć się bezpieczniejsi i lepsi" - powiedział Komorowski, wysoko oceniając pracę policji w trakcie turnieju UEFA Euro 2012.

Życzył policjantom, aby przełożeni stawiali im "zadania możliwe do wykonania" i aby na ich pracę składało się nie tylko ściganie przestępstw, ale też prewencja oraz dbałość o systemy prawne.

Przyjęta przez Sejm pod koniec czerwca, zainicjowana przez prezydenta nowelizacja Prawa o zgromadzeniach daje m.in. możliwość zakazania dwu lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku. Ponadto wydłużeniu uległ termin na złożenie zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu z trzech do sześciu dni przed tym zgromadzeniem.

Z apelem o odrzucenie nowelizacji Prawa o zgromadzeniach zwrócił się w poniedziałek do senatorów przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Zmiany krytykują też organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja "Panoptykon".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
wiecej »