Policjanci powinni mieć przekonanie, że państwo zadbało wcześniej o to, by zgromadzenia nie były problemem odpowiedzialności policjanta i jego ryzykiem - uważa prezydent Bronisław Komorowski.
Prezydent mówił na ten temat we wtorek w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim po tym, jak wręczył nominacje na pierwszy stopień generalski sześciu nowym nadinspektorom policji. Nawiązywał on do swej inicjatywy legislacyjnej - Prawa o zgromadzeniach, uchwalonego niedawno przez Sejm. Niebawem zajmie się nim Senat.
"Uzbroimy policjantów w przekonanie, że państwo polskie zadbało wcześniej o to, aby zgromadzenia nie były organizowane tak, że to jest problem odpowiedzialności policjanta i ryzyko policjanta" - podkreślił Komorowski.
"Chodzi o to, abyśmy nie myśleli w kategoriach takich, że można przy każdym postawić policjanta i wtedy państwo polskie będzie bezpieczne, że wtedy demonstranci będą bezpieczni. Chodzi o to, aby wcześniej tworzyć ramy prawne takie, które użycie policji czynić będą jeśli nie zbędnym, to przynajmniej niekoniecznym działaniem" - mówił prezydent.
Nominacje generalskie otrzymało we wtorek pięciu komendantów wojewódzkich policji: Mariusz Dąbek, Krzysztof Jarosz, Sławomir Mierzwa i Igor Parfieniuk, Wojciech Sobczak oraz Tomasz Połeć - szef Inspekcji Transportu Drogowego, który uzyskał tę nominację, jako że pozostaje w czynnej służbie policyjnej.
Gratulując nominowanym, prezydent Komorowski życzył im "policyjnego szczęścia do dowodzących służbami oraz tych, którzy kierują nimi politycznie". Wspominał, że gdy w 1989 r. towarzyszył ówczesnemu premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu w podróży do Londynu, zazdrościł Brytyjczykom ich wiary i zaufania, jakie okazywali tamtejszym bankom i policji.
"Myślałem, że to nie będzie nam nigdy dane (...). Pamiętałem, że policja to może być źródło opresji, niepewności i obaw. Dziś z satysfakcją odnotowujemy, że procesy w Polsce poszły dalej i głębiej i dziś nie musimy już zazdrościć Brytyjczykom. Możemy czuć się bezpieczniejsi i lepsi" - powiedział Komorowski, wysoko oceniając pracę policji w trakcie turnieju UEFA Euro 2012.
Życzył policjantom, aby przełożeni stawiali im "zadania możliwe do wykonania" i aby na ich pracę składało się nie tylko ściganie przestępstw, ale też prewencja oraz dbałość o systemy prawne.
Przyjęta przez Sejm pod koniec czerwca, zainicjowana przez prezydenta nowelizacja Prawa o zgromadzeniach daje m.in. możliwość zakazania dwu lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku. Ponadto wydłużeniu uległ termin na złożenie zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu z trzech do sześciu dni przed tym zgromadzeniem.
Z apelem o odrzucenie nowelizacji Prawa o zgromadzeniach zwrócił się w poniedziałek do senatorów przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Zmiany krytykują też organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja "Panoptykon".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.