Na pierwszym zbiorniku do magazynowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu podniesiono kopułę. To jeden z najważniejszych momentów budowy terminala.
W Świnoujściu będą dwa zbiorniki mogące pomieścić w sumie 320 tys. m3 skroplonego gazu. Ich wymiary to 42 m wysokości i 80 metrów średnicy. Budowa tak dużych zbiorników jest pierwszą tego typu inwestycją w całym regionie Europy Środkowej. - Na ten dzień czekaliśmy od chwili rozpoczęcia prac na terenie budowy. Zbiorniki na skroplony gaz to najważniejsze, a zarazem wymagające największych nakładów pracy obiekty wchodzące w skład instalacji określanej jako terminal LNG” – powiedział Rafał Wardziński, Prezes Zarządu Polskie LNG.
Kopuła zbiornika na tak znaczną wysokość była podnoszona przez napompowywanie poduszki powietrznej. Cała operacja (podnoszenia) trwała ponad 3h. Problemem była nie tyle wysokość, ale ciężar kopuły. Waży ona 600 ton, to mniej więcej tyle co trzy samoloty typu Boeing 747. Powierzchnia kopuły wynosi dwa razy więcej niż szkolnego boiska piłkarskiego.
Kopuła drugiego zbiornika zostanie podniesiona w ciągu najbliższych kilku dni.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.