„Nie ma tolerancji dla zła i szatana (…), zły duch istnieje, zły duch dręczy ludzi, rodziny i społeczeństwa” – mówił dzisiaj w Kielcach bp Kazimierz Ryczan do pielgrzymów XXXI Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę podczas Mszy św. odprawianej w stolicy diecezji w trzeci dzień pielgrzymki. W Eucharystii uczestniczyli pielgrzymi oraz licznie przybyli kielczanie.
W homilii bp Ryczan zaapelował do pielgrzymów, aby przed tron Maryi zabrali wszelkie troski, nawet „beznadziejne sprawy” oraz, aby przez Jej wstawiennictwo powiedzieli Jezusowi o „dręczącym katolicki naród złym duchu”, m.in. laicyzmu, alkoholizmu, narkomanii, różnorodnych podziałów.
Skrytykował toczące się „prasowe batalie o usunięcie ciąży na życzenie (…)”, „gejów i lesbijki paradujących w blasku fleszy” i polityków, dyskutujących nad powierzeniem im wychowania dzieci.
”Madonnę sprowadzono na Stadion Narodowy, by bluźnierczymi piosenkami edukowała Polaków” – mówił bp Ryczan. „Powiedzcie Jezusowi, że zły duch dręczy społeczeństwo, które zapomniało, co to jest dzień święty” – apelował biskup kielecki, krytykując handlujących w niedziele sklepikarzy, szczególnie tych w małych wioskach oraz „supermarketowe świętowanie z hamburgerem i coca–colą”. Zauważył, że Polaków opanował „duch zysku, zarobku, a potem konsumpcji”, którego „drażni Radio Maryja”.
Zdaniem hierarchy, równie niebezpieczny jest duch alkoholizmu i narkomanii, który nie tylko odbiera sens i radość życia, ale „rozkłada najpiękniejsze dzieła”, równie groźny jest „duch podziału”. Zdaniem biskupa – nie chodzi o klasyczny podział na lewicę i prawicę, natomiast „niepokoi duch podziałów, który rodzi wrogie emocje”, m.in. laickości, europejskości, liberalizmu. Reformujemy wszystko poza sobą – zauważył bp Ryczan.
Pielgrzym – „człowiek wiary i modlitwy” wie, że miłość Boga i bliźniego jest najważniejsza. Biskup na koniec zaapelował, aby te wszystkie troski zanieść przed tron Maryi, „która powtórzy Jezusowi: Synu, dręczy ich zły duch”.
Mszę św. koncelebrowali trzej biskupi kieleccy i kilkudziesięciu księży z Kielc oraz kapłani idący z pielgrzymką. Kielce są trzecim dniem na trwającej 8 dni trasie pielgrzymki kieleckiej, która kończy się 13 sierpnia.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.