GN: Spojrzenie w przyszłość

17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie patriarcha Cyryl I, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, oraz abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, podpiszą wspólne Orędzie do narodów Rosji i Polski.

Ten dokument uświadamia odpowiedzialność za przyszłość chrześcijańskich narodów oraz jest wołaniem o obecność Boga w życiu publicznym. Autorzy orędzia podkreślają, że przebaczyć to znaczy wyrzec się zemsty i nienawiści, a także uczestniczyć w budowaniu zgody i braterstwa między naszymi narodami. „Nie znam innego katolicko-prawosławnego dokumentu, - stwierdza Andrzej Grajewski – który równie stanowczo oceniałby skalę zagrożeń oraz zawierał tak jednoznaczną afirmację zasad, którym powinniśmy być wierni w przyszłości”. Orędzie zwraca uwagę, że pojednanie dokonuje się przez odnowę każdego człowieka. W tym numerze „Gościa Niedzielnego” zamieszczony został również wywiad z abp. Józefem Michalikiem o znaczeniu wspólnego orędzia Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Poza tym w najnowszym "Gościu":

 

Gość Niedzielny: Budzenie olbrzyma [Marcin Jakimowicz]

„Na setkach sympozjów i katechez poświęconych nowej ewangelizacji powtarzano od lat: trzeba wyjść z Ewangelią na zewnątrz. W tym roku w kilku miejscach w Polsce wreszcie zaczęto to realizować. Na wielką skalę” – pisze Marcin Jakimowicz, pokazując cztery akcje ewangelizacyjne realizowane w Polsce w 2012 r. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej prawie 15 tys. wiernych świętowało 40. urodziny diecezji podczas uroczystości na stadionie Gwardii. Była to prawdziwa nowa Pięćdziesiątnica. W stolicy odbyła się „Misja Warszawy”. Miała przyciągnąć do Kościoła osoby niewierzące i niepraktykujących katolików. Inicjatywa ta  była okazją do współpracy między różnymi szczeblami Kościoła – biskupów, księży i świeckich. Jesienią ruszy ewangelizacja na Warmii – w każdej z 230 parafii diecezji olsztyńskiej odbędą się trzydniowe rekolekcje kerygmatyczne. W Krakowie w ewangelizację, która odbędzie się w październiku, włączy się ponad 50 różnych wspólnot. Przyświeca im hasło: „Bliżej, Mocniej, Więcej”.

 

Gość Niedzielny: Przerwać milczenie [Joanna Bątkiewicz-Brożek]

Episkopat Francji zaapelował, aby modlić się za ojczyznę, na co Francuzi odpowiedzieli, że nie będą. 15 sierpnia 2012 r. we wszystkich kościołach mają być odprawione Msze za ojczyznę, a w paryskiej Notre Dame metropolita miasta odnowi akt zawierzenia Francji Matce Bożej. Wśród oburzonych na apel do modlitwy są nawet katolicy. Wezwania modlitwy za Francję dotykają problemów, które trawią ten kraj: bezrobocia, imigrantów, obrony życia i rodziny. Modlitwa narodowa jest efektem zawierzenia Francji Maryi, którego dokonał Ludwik XIII w 1638 r. Parlament nadał aktowi rangę państwową, a data 15 sierpnia została wyznaczona na modlitwę narodową za Francję oraz procesje w całym królestwie. Tegoroczna modlitwa narodowa za Francję to pierwszy krok do wyjścia z cienia francuskiego Kościoła.

 

Gość Niedzielny: Poligon [rozmowa z Robertem „Litzą” Firedrichem]

Najnowsza płyta zespołu „Luxtorpeda” odniosła wielki sukces. Zespół zagrał swój setny koncert na „Woodstocku”, jeden z utworów od 2 miesięcy zajmuje pierwsze miejsce na liście „Trójki”, a do tego zebrał tytuły: zespół roku, debiut roku, płyta roku, przebój roku i teledysk roku. O wielkim sukcesie płyty, z liderem „Luxtorpedy” Robertem „Litzą” Firedrichem rozmawia Marcin Jakimowicz. – „Zadzwonili do mnie ludzie z radia” – mówi „Litza”. – „Pytali, czy mam jakiś patent na sukces. Wzbraniałem się od odpowiedzi, ale oni nalegali, więc odpowiedziałem: przed pracą modlę się o to, by to, co robię, komuś się przydało”. Pytany o sytuację Kościoła, który wg niektórych mediów już dawno umarł, odpowiada: – „Gdy słyszę słowo Kościół, to widzę moją rodzinę i wspólnotę, która od 18 lat małymi kroczkami dochodzi powoli do jakieś wiary. Widzę moją poznańską parafię. Patrzę na nią i widzę, że pomimo różnych trudności wszystko jest dobrze. To jest mój Kościół”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
27°C Niedziela
dzień
25°C Niedziela
wieczór
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
wiecej »