17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie patriarcha Cyryl I, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, oraz abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, podpiszą wspólne Orędzie do narodów Rosji i Polski.
Ten dokument uświadamia odpowiedzialność za przyszłość chrześcijańskich narodów oraz jest wołaniem o obecność Boga w życiu publicznym. Autorzy orędzia podkreślają, że przebaczyć to znaczy wyrzec się zemsty i nienawiści, a także uczestniczyć w budowaniu zgody i braterstwa między naszymi narodami. „Nie znam innego katolicko-prawosławnego dokumentu, - stwierdza Andrzej Grajewski – który równie stanowczo oceniałby skalę zagrożeń oraz zawierał tak jednoznaczną afirmację zasad, którym powinniśmy być wierni w przyszłości”. Orędzie zwraca uwagę, że pojednanie dokonuje się przez odnowę każdego człowieka. W tym numerze „Gościa Niedzielnego” zamieszczony został również wywiad z abp. Józefem Michalikiem o znaczeniu wspólnego orędzia Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Poza tym w najnowszym "Gościu":
Gość Niedzielny: Budzenie olbrzyma [Marcin Jakimowicz]
„Na setkach sympozjów i katechez poświęconych nowej ewangelizacji powtarzano od lat: trzeba wyjść z Ewangelią na zewnątrz. W tym roku w kilku miejscach w Polsce wreszcie zaczęto to realizować. Na wielką skalę” – pisze Marcin Jakimowicz, pokazując cztery akcje ewangelizacyjne realizowane w Polsce w 2012 r. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej prawie 15 tys. wiernych świętowało 40. urodziny diecezji podczas uroczystości na stadionie Gwardii. Była to prawdziwa nowa Pięćdziesiątnica. W stolicy odbyła się „Misja Warszawy”. Miała przyciągnąć do Kościoła osoby niewierzące i niepraktykujących katolików. Inicjatywa ta była okazją do współpracy między różnymi szczeblami Kościoła – biskupów, księży i świeckich. Jesienią ruszy ewangelizacja na Warmii – w każdej z 230 parafii diecezji olsztyńskiej odbędą się trzydniowe rekolekcje kerygmatyczne. W Krakowie w ewangelizację, która odbędzie się w październiku, włączy się ponad 50 różnych wspólnot. Przyświeca im hasło: „Bliżej, Mocniej, Więcej”.
Gość Niedzielny: Przerwać milczenie [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
Episkopat Francji zaapelował, aby modlić się za ojczyznę, na co Francuzi odpowiedzieli, że nie będą. 15 sierpnia 2012 r. we wszystkich kościołach mają być odprawione Msze za ojczyznę, a w paryskiej Notre Dame metropolita miasta odnowi akt zawierzenia Francji Matce Bożej. Wśród oburzonych na apel do modlitwy są nawet katolicy. Wezwania modlitwy za Francję dotykają problemów, które trawią ten kraj: bezrobocia, imigrantów, obrony życia i rodziny. Modlitwa narodowa jest efektem zawierzenia Francji Maryi, którego dokonał Ludwik XIII w 1638 r. Parlament nadał aktowi rangę państwową, a data 15 sierpnia została wyznaczona na modlitwę narodową za Francję oraz procesje w całym królestwie. Tegoroczna modlitwa narodowa za Francję to pierwszy krok do wyjścia z cienia francuskiego Kościoła.
Gość Niedzielny: Poligon [rozmowa z Robertem „Litzą” Firedrichem]
Najnowsza płyta zespołu „Luxtorpeda” odniosła wielki sukces. Zespół zagrał swój setny koncert na „Woodstocku”, jeden z utworów od 2 miesięcy zajmuje pierwsze miejsce na liście „Trójki”, a do tego zebrał tytuły: zespół roku, debiut roku, płyta roku, przebój roku i teledysk roku. O wielkim sukcesie płyty, z liderem „Luxtorpedy” Robertem „Litzą” Firedrichem rozmawia Marcin Jakimowicz. – „Zadzwonili do mnie ludzie z radia” – mówi „Litza”. – „Pytali, czy mam jakiś patent na sukces. Wzbraniałem się od odpowiedzi, ale oni nalegali, więc odpowiedziałem: przed pracą modlę się o to, by to, co robię, komuś się przydało”. Pytany o sytuację Kościoła, który wg niektórych mediów już dawno umarł, odpowiada: – „Gdy słyszę słowo Kościół, to widzę moją rodzinę i wspólnotę, która od 18 lat małymi kroczkami dochodzi powoli do jakieś wiary. Widzę moją poznańską parafię. Patrzę na nią i widzę, że pomimo różnych trudności wszystko jest dobrze. To jest mój Kościół”.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.