Rzeszowski chór i orkiestra Echo Sacrosongu rozpoczyna w sobotę występy w Ameryce . Polscy muzycy zaprezentują 10 koncertów w Nowym Jorku i innych miastach USA, a także w Kanadzie.
Podczas tournee po Ameryce Północnej 45 młodych artystów pod batutą Andrzeja Szypuły przedstawi kilkadziesiąt pieśni napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów. Zespół ma w swoim repertuarze także widowiska muzyczno-taneczne, będące inscenizacjami np. stworzenia świata czy prezentujące tradycje i tańce ludowe.
Echo Sacrosongu występować będzie głównie w polskich kościołach. Zainauguruje swój program w sobotę w Linden w stanie New Jersey. Rzeszowskich artystów zobaczy także publiczność Nowego Jorku, w tym Greenpointu, kilku miast w New Jersey, Bridgeport w stanie Connecticut oraz Silver Spring w pobliżu Waszyngtonu w stanie Maryland. Zaplanowali także jeden występ w kanadyjskiej Oshawie w prowincji Ontario. Na pożegnanie w niedzielę 2 września zespół będzie grać i śpiewać w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pensylwania.
Założycielem Echa Sacrosongu, które tworzy głównie młodzież szkolna oraz studenci z Rzeszowa i okolic, jest ks. Andrzej Szpak - salezjanin. Zespół postawił sobie za cel rozpowszechnianie polskiej kultury narodowej. Kultywuje dzieło Jana Pawła II, nawołując do pokojowego współżycia wszystkich narodów i religii, budowy cywilizacji miłości i współdziałania na rzecz poprawy warunków życia, zwłaszcza najuboższych ludzi.
W trakcie 11-letniej działalności artyści z Rzeszowa koncertowali m.in. w Kijowie, Budapeszcie, Pradze, Wiedniu, Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Barcelonie, Berlinie i Kopenhadze. W 2001 roku zaprezentowali swoje sacrosongi w Castel Gandolfo papieżowi Janowi Pawłowi II.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.