Rzeszowski chór i orkiestra Echo Sacrosongu rozpoczyna w sobotę występy w Ameryce . Polscy muzycy zaprezentują 10 koncertów w Nowym Jorku i innych miastach USA, a także w Kanadzie.
Podczas tournee po Ameryce Północnej 45 młodych artystów pod batutą Andrzeja Szypuły przedstawi kilkadziesiąt pieśni napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów. Zespół ma w swoim repertuarze także widowiska muzyczno-taneczne, będące inscenizacjami np. stworzenia świata czy prezentujące tradycje i tańce ludowe.
Echo Sacrosongu występować będzie głównie w polskich kościołach. Zainauguruje swój program w sobotę w Linden w stanie New Jersey. Rzeszowskich artystów zobaczy także publiczność Nowego Jorku, w tym Greenpointu, kilku miast w New Jersey, Bridgeport w stanie Connecticut oraz Silver Spring w pobliżu Waszyngtonu w stanie Maryland. Zaplanowali także jeden występ w kanadyjskiej Oshawie w prowincji Ontario. Na pożegnanie w niedzielę 2 września zespół będzie grać i śpiewać w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pensylwania.
Założycielem Echa Sacrosongu, które tworzy głównie młodzież szkolna oraz studenci z Rzeszowa i okolic, jest ks. Andrzej Szpak - salezjanin. Zespół postawił sobie za cel rozpowszechnianie polskiej kultury narodowej. Kultywuje dzieło Jana Pawła II, nawołując do pokojowego współżycia wszystkich narodów i religii, budowy cywilizacji miłości i współdziałania na rzecz poprawy warunków życia, zwłaszcza najuboższych ludzi.
W trakcie 11-letniej działalności artyści z Rzeszowa koncertowali m.in. w Kijowie, Budapeszcie, Pradze, Wiedniu, Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Barcelonie, Berlinie i Kopenhadze. W 2001 roku zaprezentowali swoje sacrosongi w Castel Gandolfo papieżowi Janowi Pawłowi II.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.