Rzeszowski chór i orkiestra Echo Sacrosongu rozpoczyna w sobotę występy w Ameryce . Polscy muzycy zaprezentują 10 koncertów w Nowym Jorku i innych miastach USA, a także w Kanadzie.
Podczas tournee po Ameryce Północnej 45 młodych artystów pod batutą Andrzeja Szypuły przedstawi kilkadziesiąt pieśni napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów. Zespół ma w swoim repertuarze także widowiska muzyczno-taneczne, będące inscenizacjami np. stworzenia świata czy prezentujące tradycje i tańce ludowe.
Echo Sacrosongu występować będzie głównie w polskich kościołach. Zainauguruje swój program w sobotę w Linden w stanie New Jersey. Rzeszowskich artystów zobaczy także publiczność Nowego Jorku, w tym Greenpointu, kilku miast w New Jersey, Bridgeport w stanie Connecticut oraz Silver Spring w pobliżu Waszyngtonu w stanie Maryland. Zaplanowali także jeden występ w kanadyjskiej Oshawie w prowincji Ontario. Na pożegnanie w niedzielę 2 września zespół będzie grać i śpiewać w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pensylwania.
Założycielem Echa Sacrosongu, które tworzy głównie młodzież szkolna oraz studenci z Rzeszowa i okolic, jest ks. Andrzej Szpak - salezjanin. Zespół postawił sobie za cel rozpowszechnianie polskiej kultury narodowej. Kultywuje dzieło Jana Pawła II, nawołując do pokojowego współżycia wszystkich narodów i religii, budowy cywilizacji miłości i współdziałania na rzecz poprawy warunków życia, zwłaszcza najuboższych ludzi.
W trakcie 11-letniej działalności artyści z Rzeszowa koncertowali m.in. w Kijowie, Budapeszcie, Pradze, Wiedniu, Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Barcelonie, Berlinie i Kopenhadze. W 2001 roku zaprezentowali swoje sacrosongi w Castel Gandolfo papieżowi Janowi Pawłowi II.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.