Dzisiejsze wspomnienie liturgiczne św. Alberta Hurtado jest dla Chilijczyków kulminacją trwającego tam „Miesiąca solidarności”. Inspiracją tej inicjatywy jest bowiem właśnie postać tego jezuity beatyfikowanego przez Jana Pawła II, a kanonizowanego przez Benedykta XVI.
Św. Albert Hurtado żył w pierwszej połowie ubiegłego wieku w stołecznym Santiago. Założył tam dla opuszczonych dzieci i bezdomnych ośrodek „Ognisko Chrystusa”. Do dziś pomaga on ponad 70 tysiącom osób – bezdomnym, ubogim, dzieciom żyjącym w środowiskach patologicznych, uzależnionym od narkotyków; prowadzi hospicja, schroniska, domy opieki społecznej dla dzieci i osób starszych. Wieczorem zostanie odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczyć będzie abp Ricardo Ezzati.
W ciągu całego „Miesiąca solidarności” przeprowadzane są akcje charytatywne i zbiórki pieniędzy na rzecz osób najbardziej potrzebujących. 25 sierpnia odbędzie się marsz solidarności, który co roku gromadzi kilkanaście tysięcy młodych osób chcących zamanifestować swoje zaangażowanie społeczne wypływające z wiary i chęć kontynuowania dzieła świętego jezuity.
Albert Hurtado mocno podkreślał potrzebę większej obecności katolików w przestrzeni publicznej. Krytykował bezczynność i niedostrzeganie cierpienia wielu ubogich i dyskryminowanych w społeczeństwie chilijskim pierwszej połowy XX wieku. Motywował pracowników do zakładania katolickich związków zawodowych. Potępiał rozwarstwienie społeczne i brak wrażliwości na potrzeby bliźniego. Podkreślał, że Chrystusa możemy spotkać przede wszystkim w ubogich, którzy czekają na naszą pomoc. Zadawał wciąż pytanie: „Co zrobiłby Chrystus na moim miejscu?”. Jego nauka jest nadal aktualna, szczególnie w bardzo rozwarstwionych społeczeństwach Ameryki Południowej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.