Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej „Od oceanu do oceanu” przybyła 24 sierpnia do klasztoru oo. paulinów na Skałce. W świątyni tłumnie powitali ją krakowianie, którzy modlili się w intencji obrony życia.
Przywitanie Ikony Częstochowskiej odbyło się ok. godz. 15 w klasztorze oo. paulinów na Skałce. Na dziedzińcu zgromadziło się wiele sióstr zakonnych, księży oraz mieszkańców Krakowa, którzy uczestniczyli również w adoracji oraz Mszy św.
„Jednoczymy się tutaj, aby gościć ikonę Matki Bożej Częstochowskiej i modlić się w intencji życia” – mówił o. Krzysztof Ościłowski OSPPE. „Ikona jest wierną kopią, oryginalnej wielkości, wykonaną techniką ikonograficzną i przedstawia Matkę Bożą, która jest znana i otaczana czcią na całym świecie” – podkreślił. Przypominając o początkach i zamyśle tej peregrynacji zaznaczył, że narodziła się ona w związku z nasilającymi się globalnymi atakami przeciwko obronie życia. „Z tego powodu obrońcy życia rozpoczęli kampanię, którą my dzisiaj odnowimy” – mówił o. Ościłowski.
Na Skałce zaplanowano m.in. różaniec w obronie życia, nabożeństwa, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz adorację Najświętszego Sakramentu.
W sobotę o o godz. 8.30 Ikona Częstochowska wyjedzie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tam o godz. 9 odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego w Kaplicy przy relikwiach św. siostry Faustyny. Wyjazd z Krakowa zaplanowano na godz. 11. Następnie Ikona zatrzyma się w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Wadowicach (ok. 15 min). A o godz. 13:30 dotrze do Bielska-Białej. Kopia Ikony opuści Polskę 26 sierpnia. Około godz. 8 rano wjedzie do Czech przez Cieszyn.
Peregrynacja ikony Matki Bożej Częstochowskiej w obronie życia, nazwana „Od Oceanu do Oceanu” odbywa się na trasie od Władywostoku do Fatimy. Jest to wspólna inicjatywa ruchów pro-life z 24 krajów. Ikona została poświęcona i przyłożona do oryginału 28 stycznia na Jasnej Górze i ofiarowana prawosławnemu ruchowi obrony życia w Rosji, który rozpoczął peregrynację na Dalekim Wschodzie we Władywostoku 14 czerwca 2012 r. Po raz pierwszy w dziejach prowadzi ona ze Wschodu na Zachód przez całą Azję i Europę. Wizyta Matki Bożej Częstochowskiej w obronie życia obecnie obejmuje już trasę 23 krajów: Rosję, Ukrainę, Białoruś, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Słowenię, Chorwację, Włochy, Austrię, Lichtenstein, Szwajcarię, Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Irlandię, Francję, Hiszpanię i Portugalię. Trasa wynosi ok. 18 tys. km.
Na Boże Narodzenie Ikona Częstochowska dojedzie do Fatimy. Przejazd przez Polskę przypada w dniach 12–26 sierpnia br.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.