Naprawdę chcemy żyć w świecie w którym MY nie mamy znaczenia? W którym chodzi tylko o naszą użyteczność?
Ciekawy zbieg wydarzeń. Wczoraj Trybunał w Strasburgu uznał prawo do selekcji zarodków pod kątem choroby genetycznej, a właściwie prawo do posiadania (sic!) zdrowego dziecka przez rodziców-nosicieli choroby genetycznej. Innymi słowy, powiedziano że życie dziecka chorego (czy także nosiciela?) ze względu na niepełnosprawność jest mniej wartościowe. Albo może jeszcze gorzej: życie dziecka nie jest wartością. Wartością jest dobrostan i spełnienie rodziców, a dziecko jest sposobem na jego osiągnięcie?
O problemach dzieci, których rodzice uważają je za sposób na zaspokojenie swoich potrzeb wiele mogą powiedzieć psychologowie. Takie podejście kończy się nie najlepiej i dla dzieci i dla ich rodziców. Temat ważny, ale dziś warto zauważyć zupełnie inne wydarzenie.
Dziś w Londynie rozpoczyna się paraolimpiada. Zawody potrwają 11 dni. Biorący w niej udział młodzi ludzie pod względem sportowym często nie ustępują zdrowym zawodnikom. Kapelana obu wydarzeń zapytano, co nowego w stosunku do olimpiady pokażą nam igrzyska paraolimpijskie. Odpowiedź brzmiała: jeszcze wyraźniej widać będzie wspaniałą postawę młodych ludzi i ich bliskich.
Olimpiada stała się ogromną machiną i wydarzeniem medialnym, w którym zatraca się to, co najistotniejsze, czyli wielkie poświecenie młodych ludzi – mówi ks. John Armitage. Tymczasem - jak zauważył - niemal każdy zwycięzca dziękował swoim rodzicom, mówił o oparciu, jakie miał w rodzinie. Na paraolimpiadzie zobaczymy to wyraźniej.
- Gdy Igrzyska Paraolimpijskie odbywały się w 2008 roku w Pekinie, chciałam podejrzeć starty znajomych łuczników i spotkało mnie wielkie rozczarowanie. Relacja ograniczała się do 15-minutowego flesza późnym wieczorem – zauważa Milena Olszewska, która w tym roku wystartuje w Londynie. Mniej eleganckie, mniej emocjonujące?
Wynik, wynik, wynik! Nieważny wysiłek, sukces, wyczyn. Nieważny człowiek, jego praca, zaangażowanie. Jego i jego rodziny. Ma być pięknie, sprawnie, coraz wyżej, szybciej, dalej!
Pozostaje powtórzyć pytanie: czy to życie ludzi chorych coraz częściej uważane jest za niewarte przeżycia, czy może sam człowiek i jego radości, sukcesy, marzenia, plany, wysiłek i porażki nie ma już znaczenia? Patrząc na to, co stało się z olimpiadą, raczej to drugie…
Naprawdę chcemy żyć w świecie w którym MY nie mamy znaczenia? W którym chodzi tylko o naszą użyteczność?
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.