O „sieci zepsucia i skandali, która spowija klasę polityczną i wzbudza słuszne oburzenie” oraz o „pożałowania godnym rozejściu się społeczeństwa cwanych ze społeczeństwem uczciwych” czytamy w komunikacie końcowym Rady Stałej Konferencji Episkopatu Włoch.
Obradujący w Rzymie biskupi zwrócili uwagę na dysproporcję między ogromną spuścizną kulturową Italii, a niskim poziomem jej życia publicznego. Domaga się to wysiłku formowania sumień wierzących zaangażowanych w politykę.
Z drugiej strony alarmujące stają się skutki kryzysu gospodarczego, w jakim pogrążone są Włochy. Przypomina to o potrzebie solidarności i wsparcia, czemu stara się wyjść naprzeciw Kościół. Sprzeciw muszą budzić w tym kontekście starania niektórych środowisk zmierzające do osłabienia instytucji rodziny, jak inicjatywy na rzecz legalizacji związków nieformalnych, w tym homoseksualnych. Podobny niepokój towarzyszy dyskusji nad legalizacją eutanazji. Rada stała włoskiego episkopatu potwierdza zatem zaangażowanie Kościoła na rzecz ochrony rodziny i ludzkiego życia.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.