Na pytanie, czy sztuka nowoczesna musi straszyć w kościołach próbował odpowiedzieć w Bielsku-Białej dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, ks. dr Leszek Makówka.
Historyk sztuki wygłosił wczoraj (2 października) w bielskiej Kurii wykład, inaugurując kolejny rok formacyjny Diecezjalnego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.
Jedną z przyczyn problemu, polegającego na tym, że wiele z tego, co widzimy we współczesnych świątyniach nam się nie podoba, duchowny dostrzegł w podporządkowywania sztuki w kościołach ogólnej koncepcji sztuki. „Wpadliśmy w ‘chorobę’; w dwa mechanizmy, które rządzą naszym myśleniem. To jest nowoczesność i oryginalność’ - mówił ks. Makówka.
Zdaniem ks. Makówki, problem z postrzeganiem sztuki kościelnej nie jest łatwy do rozwiązania. Wskazywał, że efekt pracy artysty jest jakimś kompromisem. Gdyż artysta nie chce tworzyć czegoś, co jest naśladownictwem - „podgrzewanym kotletem” - ale jednocześnie wie, że nie może wprowadzić czegoś, co jest „na czasie”.
Na koniec dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, jako coś, co mogłoby przezwyciężyć zarysowane dylematy, zaproponował koncepcję sztuki wypracowaną przez niemieckiego profesora Hansa Beltinga, który przestrzegał przed traktowaniem obiektów sakralnych jako obiektów estetycznych.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.