Niemal 500 dzieci bierze udział w kolejnej edycji Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Mali "studenci" otrzymali w niedzielę indeksy, a na inaugurację wysłuchali wykładu pt. "Nie taki pająk straszny".
W dotychczasowych edycjach uniwersytetu wzięło udział już niemal 1000 dzieci - poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak.
Dziecięcy uniwersytet skierowany jest do najmłodszych w wieku od 7 do 12 lat, ale także do ich rodziców i opiekunów. Ma popularyzować wśród dzieci wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, ekonomicznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych.
Przygotowano dla nich cykl wykładów wzorowanych na zajęciach akademickich. Na inaugurację najmłodsi mieli okazję spojrzeć z bliska na świat pająków i dowiedzieć się np. jak powstaje pajęczyna.
Na dzieci czekają także liczne warsztaty - będą mogły poznać najciekawsze miejsca w Polsce, tajemnice laboratorium chemicznego, wcielić się w rolę słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, czy poznać język włoski dla najmłodszych. Wezmą też udział w warsztatach dziennikarskich, teatralnych czy animacji.
Zajęcia odbywają się w niedziele. Każde dziecko może uczestniczyć w dowolnej liczbie wykładów i maksymalnie w pięciu warsztatach.
Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich UŁ i członków Studenckich Kół Naukowych na wydziałach: fizyki i informatyki stosowanej, chemii, ekonomiczno-socjologicznym oraz prawa i administracji. Warsztaty przygotowali także partnerzy projektu: Teatr "Pinokio" oraz Muzeum Animacji Se-ma-for.
Udział w zajęciach jest bezpłatny - cykl finansowany jest z Funduszu Innowacyjnej Edukacji Uniwersytetu Łódzkiego, który zasilają firmy współpracujące z uczelnią.
W Łodzi zajęcia dla najmłodszych organizuje także Uniwersytet Dziecięcy na Politechnice Łódzkiej. W ciągu pięciu lat "studiowało" na Politechnice blisko 6 tys. dzieci, a jej Łódzki Uniwersytet Dziecięcy należy do Europejskiej Sieci Uniwersytetów Dziecięcych Eucu.net.
Projekty obu łódzkich uczelni zostały doceniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które uznało je za Miejsca Odkrywania Talentów. (PAP)
szu/ ako/
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.