Niemal 500 dzieci bierze udział w kolejnej edycji Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Mali "studenci" otrzymali w niedzielę indeksy, a na inaugurację wysłuchali wykładu pt. "Nie taki pająk straszny".
W dotychczasowych edycjach uniwersytetu wzięło udział już niemal 1000 dzieci - poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak.
Dziecięcy uniwersytet skierowany jest do najmłodszych w wieku od 7 do 12 lat, ale także do ich rodziców i opiekunów. Ma popularyzować wśród dzieci wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, ekonomicznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych.
Przygotowano dla nich cykl wykładów wzorowanych na zajęciach akademickich. Na inaugurację najmłodsi mieli okazję spojrzeć z bliska na świat pająków i dowiedzieć się np. jak powstaje pajęczyna.
Na dzieci czekają także liczne warsztaty - będą mogły poznać najciekawsze miejsca w Polsce, tajemnice laboratorium chemicznego, wcielić się w rolę słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, czy poznać język włoski dla najmłodszych. Wezmą też udział w warsztatach dziennikarskich, teatralnych czy animacji.
Zajęcia odbywają się w niedziele. Każde dziecko może uczestniczyć w dowolnej liczbie wykładów i maksymalnie w pięciu warsztatach.
Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich UŁ i członków Studenckich Kół Naukowych na wydziałach: fizyki i informatyki stosowanej, chemii, ekonomiczno-socjologicznym oraz prawa i administracji. Warsztaty przygotowali także partnerzy projektu: Teatr "Pinokio" oraz Muzeum Animacji Se-ma-for.
Udział w zajęciach jest bezpłatny - cykl finansowany jest z Funduszu Innowacyjnej Edukacji Uniwersytetu Łódzkiego, który zasilają firmy współpracujące z uczelnią.
W Łodzi zajęcia dla najmłodszych organizuje także Uniwersytet Dziecięcy na Politechnice Łódzkiej. W ciągu pięciu lat "studiowało" na Politechnice blisko 6 tys. dzieci, a jej Łódzki Uniwersytet Dziecięcy należy do Europejskiej Sieci Uniwersytetów Dziecięcych Eucu.net.
Projekty obu łódzkich uczelni zostały doceniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które uznało je za Miejsca Odkrywania Talentów. (PAP)
szu/ ako/
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.