Drugi ekumeniczny Sobór Watykański – najważniejsze wydarzenie w Kościele Katolickim od czasu Soboru Trydenckiego w XVI wieku, został uroczyście otwarty przez papieża Jana XXIII pięćdziesiąt lat temu, 11 października 1962 r.
Komentatorzy uznali ten moment za początek zaangażowania Kościoła Katolickiego w życie nowoczesnego społeczeństwa i w kulturę. W rzeczywistości jednak zakotwiczanie Kościoła we współczesności zaczęło się 84 lata wcześniej, wraz z wyborem papieża Leona XIII 3 marca 1878 r. Ta właśnie data oznacza początek przejścia od katolicyzmu kontrreformacji do katolicyzmu nowej ewangelizacji. I w tym procesie przejścia Sobór Watykański II odegrał kluczową rolę jako katalizator.
Bywa, że o Vaticanum II myśli się jak o przykładzie swoistej kościelnej partenogenezy: Sobór po prostu się wydarzył, nie poprzedzony istotnymi zmianami, spektakularnie zerwał z przeszłością. To kolejne błędne przekonanie. Leon XIII utorował drogę Soborowi, rozpoczynając reformę kościelnej filozofii i teologii, wspierając katolickie studia biblijne i historyczne oraz definiując podstawowe zasady kościelnej nauki społecznej. Zapoczątkowaną przez niego reformę ze wzmożoną siłą kontynuował katolicki ruch odnowy intelektualnej i liturgicznej połowy XX wieku. Ukształtował on początkowe, pełne reform lata pontyfikatu Piusa XII – najczęściej cytowanego źródła (po Biblii) w dokumentach Vaticanum II. Bez Leona XIII, Ruchu Liturgicznego, Akcji Katolickiej, odrodzenia filozofii tomistycznej, bez ponownego odkrycia znaczenia historii dla teologii, bez Piusa XII – nie byłoby Soboru Watykańskiego II.
Jan XXIII pragnął, aby Sobór był nowym doświadczeniem Zesłania Ducha Świętego dla Kościoła, dzięki któremu katolicyzm będzie bardziej efektywnie głosić nowinę o miłosierdziu i miłości Boga. Owszem, Sobór otworzył okna Kościoła na współczesny świat. Ale równocześnie rzucił wyzwanie światu, by on także otworzył okna (i drzwi) na transcendentną Prawdę i Miłość – rzeczywisty i prawdziwy świat nadprzyrodzony. W tych Kościołach lokalnych, które odczytały ewangeliczne intencje Soboru i w pełni przyjęły jego nauczanie, obecnie można dostrzec wzrost. Odnalazły nowe rozumienie Słowa i Sakramentu, bliźniaczych filarów katolickiego życia oraz nową pasję do głoszenia ewangelii.
Minęło trochę czasu. Sobór Watykański II nie był podobny do jakiegokolwiek innego soboru ekumenicznego w historii, między innymi dlatego, że nie zostawił autorytatywnego klucza do własnej interpretacji: Ojcowie Soborowi nie napisali żadnego credo, nie potępili żadnej herezji, nie ustanowili nowych kanonów prawa, nie zdefiniowali żadnego dogmatu. W związku z tym przez półtorej dekady od zakończenia Soboru 8 grudnia 1965 r. trwała pod tym względem wolna amerykanka. Rozbieżne interpretacje Soboru (włącznie z odwołaniami do nieokreślonego bliżej „ducha Soboru Watykańskiego II”, który wydaje się mieć więcej wspólnego z protestanckim Low Church niż z katolicyzmem) walcząc ze sobą, doprowadziły do kościelnej wojny domowej.
Opatrzność wzbudziła dwóch geniuszy – Jana Pawła II i Benedykta XVI, obu będących ludźmi Soboru – aby dać Vaticanum II autorytatywną interpretację. Ich nauczanie, niesione przez świat w trakcie bezprecedensowej serii papieskich pielgrzymek, dało Kościołowi prawdę o Soborze, choć niektórzy katolicy zdają się odbierać przekaz z opóźnieniem. Co więcej, wzywając Kościół powszechny do Wielkiego Jubileuszu roku 2000, Jan Paweł II dał katolicyzmowi doświadczenie Pięćdziesiątnicy, na które miał nadzieję Jan XXIII. W ten sposób przygotował Kościół do wkroczenia w trzecie tysiąclecie z wielkim zapałem misyjnym, uzdalniając go do „wypłynięcia na głębię” nowej ewangelizacji.
I to ostatecznie jest przesłaniem Soboru Watykańskiego II do każdego katolika. Sobór nie usunął tradycji Kościoła, ani nie postulował katolicyzmu w stylu „zrób to sam”. Sobór Watykański II przyśpieszył wielką historyczną ewolucję od Kościoła jako instytucji usług duchowych do Kościoła ewangelicznej misji, a dzięki inspirowanemu przez Ducha Świętego rozwojowi samoświadomości Kościoła, nauczył katolików, że każdego dnia wchodzą na teren misyjny. Stopień, w jakim każdy z nas głosi ewangelię innym, odzwierciedla stopień naszego zrozumienia Soboru Watykańskiego II w złoty jubileusz jego rozpoczęcia.
George Weigel jest członkiem Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie
Tłum. MD
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.