Pierwsze nadajniki analogowe mają zostać wyłączone już 7 listopada. W Zielonej Górze i Żaganiu. A tylko 20 proc. gospodarstw domowych, które telewizję odbierają drogą naziemną, przygotowało się do odbioru cyfrowego.
Z sondażu przeprowadzonego dla MAC przez SMG/KRC wynika, że coraz więcej osób wie o Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC) - prawie 87 proc. Wiedzę na temat urządzeń niezbędnych do odbioru NTC ma 78 proc. Polaków.
Odsetek osób, które prawidłowo potrafią wskazać termin wyłączenia sygnału analogowego, wynosi 10,2 proc. Z kolei jedna piąta respondentów wie, że ostateczne wyłączenie emisji analogowej nastąpi w przyszłym roku (do końca lipca 2013 r.)
Prawie 45 proc. badanych wskazało, że wiedzą już wszystko na temat procesu cyfryzacji telewizji naziemnej i nie potrzebują żadnych dodatkowych informacji.
Mimo bliskiego terminu pierwszych wyłączeń emisji analogowej (listopad br.), nadal niedostateczna liczba gospodarstw domowych jest przygotowana do zmiany techniki emisji telewizji naziemnej. Jak szacuje MAC, jedynie około 20 proc. gospodarstw, odbierających telewizję wyłącznie za pośrednictwem telewizji naziemnej, przystosowało odbiorniki do odbioru cyfrowego.
Według sondażu naziemną telewizję odbiera dziś nieco ponad jedna czwarta gospodarstw domowych (25,8 proc.). Telewizję kablową odbiera 31,2 proc., a platformy satelitarne posiada 40,7 proc. gospodarstw. W opracowaniu sondażu MAC zaznaczono, że "można mówić o rysującej się tendencji do malejącej popularności sieci naziemnej".
Pierwsze nadajniki analogowe mają zostać wyłączone w Zielonej Górze i Żaganiu - 7 listopada, a w Gdańsku, Iławie i Poznaniu - 28 listopada br. Pozostałe mają być stopniowo wyłączane w 2013 r.
Aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI).
Użytkownicy posiadający komputer mogą dokupić odbiornik telewizji cyfrowej podłączany np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB.
Szczegółowe informacje dotyczące wymagań technicznych dla odbiorników cyfrowych można znaleźć na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.