Po ustąpieniu obciążonego zarzutami korupcyjnymi Maltańczyka Johna Dallego ze stanowiska komisarza Unii Europejskiej do spraw zdrowia rząd Malty zaproponował na jego następcę swego obecnego ministra spraw zagranicznych Toniego Borga.
Kandydaturę tę premier Malty Lawrence Gonzi przedstawił przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso - poinformował w sobotę wieczorem maltański rząd. 55-letni Tonio Borg jest również wicepremierem.
We wtorek KE poinformowała, że Dalli podał się do dymisji w następstwie dochodzenia unijnego Europejskiego Biura do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Wykazało ono, że przedsiębiorca z Malty oferował szwedzkiej firmie tytoniowej Swedish Match - powołując się na kontakty z Dallim - wpłynięcie na przyszłą unijną legislację w sprawie tytoniu.
Do transakcji nie doszło, nie znaleziono też dowodów na bezpośredni udział w sprawie komisarza Dallego, ale zdaniem unijnych śledczych "był on świadomy tych zdarzeń". Dalli kategorycznie zaprzecza stawianym mu zarzutom twierdząc, że padł ofiarą manipulacji lobby tytoniowego.
Szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Joseph Daul przyjął z zadowoleniem wiadomość o nominowaniu Borga. "Europa jest konfrontowana z ciężkim kryzysem gospodarczym. By go skutecznie zwalczać, potrzebuje w pełni funkcjonującej i sprawnej Komisji Europejskiej" - powiedział. EPL, do której należą również polscy eurodeputowani z PO i PSL, wezwała pozostałe frakcje Parlamentu Europejskiego do szybkiego zatwierdzenia nominacji Borga.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.