Austriaccy biskupi postanowili udzielić silnego poparcia integracji europejskiej. W tym celu zorganizowali swe jesienne posiedzenie w Brukseli.
Jak przypomniał Radiu Watykańskiemu kard. Christoph Schönborn, nie była to pierwsza zagraniczna sesja episkopatu. „Już wcześniej spotykaliśmy się w Rzymie i Jerozolimie – zaznaczył metropolita Wiednia. – Jednakże tym razem chcieliśmy dać wyraźny sygnał austriackim katolikom i całemu krajowi, że solidaryzujemy się dziełem integracji w Unii Europejskiej. Wiadomo, że we wszystkich krajach unijnych coraz bardziej podnoszą się głosy krytyczne, sceptyczne, by nie powiedzieć wrogie względem Unii. Problemy ze wspólną walutą, kryzys takich krajów jak Grecja, Włochy, Hiszpania, a nawet Francja – wszystko to przyczyniło się do pogłębienia sceptycyzmu względem Unii. My jednak jesteśmy przekonani, że dla integracji europejskiej nie ma alternatywy. Ten proces został zainicjowany przez mężów stanu, którzy byli ludźmi głęboko wierzącymi, chrześcijanami, jak Schuman, de Gasperi, Adenauer. Ci wielcy ludzie dobrze wiedzieli, że po katastrofie dwóch wojen, jedynym sposobem na zapewnienie Europie trwałego pokoju jest integracja” – przypomniał kard. Schönborn.
Metropolita Wiednia zastrzegł jednak, że poparcie dla procesu integracji nie oznacza automatycznego poparcia dla aktualnej polityki Unii. Stąd w czasie swej wizyty w Brukseli austriaccy biskupi spotkali się również z unijnymi urzędnikami, aby dać wyraz swym zastrzeżeniom względem niektórych aspektów unijnej polityki.
„Wiemy, że Unia ma problemy nie tylko natury gospodarczej, ale również etycznej – powiedział kard. Schönborn. – Moralna orientacja Unii coraz bardziej nas niepokoi. Dlatego przypominamy o chrześcijańskiej wizji człowieka. Chcemy, by była ona brana pod uwagę, bo nie jest to wizja sekciarska. Jak powiedział Benedykt XVI w Bundestagu w Berlinie, chrześcijańska antropologia odpowiada prawu naturalnemu, głębokiej naturze człowieka. I dlatego nadal będziemy przekonywać i walczyć o uznanie chrześcijańskich wartości w Unii Europejskiej” – zapewnił austriacki hierarcha.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.