W piątek 16 listopada w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbędzie się spotkanie zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego. Chodzi o przekształcenie Funduszu Kościelnego w możliwość odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych, a nie jego likwidację - wyjaśnił rzecznik Episkopatu.
- Fundusz Kościelny jest starym rozwiązaniem prawnym i strona kościelna proponuje dostosowanie go do nowoczesnych rozwiązań – wyjaśnia ks. Józef Kloch. Jak informuje, według prawa, przedstawiciele obu stron najpierw będą rozmawiać, następnie podpiszą umowę, by w końcu została uchwalona przez Sejm ustawa.
Ks. Kloch apeluje, by nie mylić działalności Komisji Majątkowej z Funduszem Kościelnym. – Komisja Majątkowa rozpatrywała zwrot dóbr kościelnych odebranych wbrew prawu i zakończyła działalność. Fundusz Kościelny został założony przez państwo 60 lat temu, wskutek uchwalonego przez Sejm prawa. Dziś chodzi o przekształcenie tego prawa. Propozycja to dobrowolny odpis podatkowy na rzecz Kościoła – tłumaczy.
Pierwsze posiedzenie Zespołów Roboczych ds. Finansów Komisji Konkordatowych - rządowej i kościelnej odbyło się 3 kwietnia br. w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Kolejne spotkania miały miejsce w kwietniu, maju i czerwcu. Ostatnio strona rządowa nie przyjęła kościelnych propozycji wyższego od 0, 3 % odpisu podatkowego, który mógłby zastąpić Fundusz Kościelny.
Zespół Roboczy Kościelnej Komisji Konkordatowej ds. Realizacji 22 art. Konkordatu tworzą: metropolita warszawski, przewodniczący Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu kard. Kazimierz Nycz, metropolita lubelski, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej abp Stanisław Budzik, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, a także dr Irena Ożóg i ks. dr hab. Piotr Stanisz, prof. KUL.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.