„Zgoda na śmierć niewinnych istnień ludzkich godzi w tradycję naszego kraju i nie rozwiązuje istniejących problemów”. W ten sposób episkopat Urugwaju skomentował depenalizację aborcji, dokonaną niedawną przez tamtejszy parlament.
Biskupi zebrani na swej sesji plenarnej zwracają uwagę, że dziecko jest zawsze darem i Bożym błogosławieństwem, a zarazem nadzieją i inwestycją w odniesieniu do starzejącego się społeczeństwa. Dlatego prawne dopuszczenie aborcji musi budzić w najwyższym stopniu rozgoryczenie Kościoła.
Jak wskazują biskupi, decyzja ta nie chroni w niczym kobiety w potrzebie, ale proponuje jej najgorsze z możliwych rozwiązanie, jakim jest pozbawienie życia jej dziecka i pozostawienie jej samej z ciężkimi konsekwencjami tego faktu. Episkopat zaznacza ponadto, że przyjęcie przez państwo niemoralnego prawa nie czyni go lepszym. Prawa człowieka nie zależą bowiem od aktualnej większości parlamentarnej. Biskupi zwracają się zarazem do rządzących, by przepisami wykonawczymi nie pogarszali sytuacji oraz by szanowali obiekcje sumienia pracowników służby zdrowia i wolność przekonań w pluralistycznym społeczeństwie Urugwaju.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.