Rząd Hiszpanii odrzucił w niedzielę ofertę rozmów złożoną przez organizację baskijskich separatystów ETA i domaga się jej rozwiązania bez żadnych warunków wstępnych. ETA wyraziła gotowość do rozmów z Madrytem i Paryżem na temat swego rozwiązania.
"Jedyne oświadczenie, którego oczekujemy i którego się domagamy, dotyczy jej (ETA) bezwarunkowego rozwiązania się" - powiedział w niedzielę dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernandez Diaz.
"Wiedzą, że nie negocjujemy i nie będziemy negocjować z żadną organizacją terrorystyczną" - zaznaczył.
W atakach baskijskich separatystów zginęło ponad 800 osób. Przed rokiem ETA ogłosiła zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej, lecz nie złożyła broni.
W oświadczeniu z soboty separatyści wyrazili gotowość do negocjowania z rządami Francji i Hiszpanii na temat "sposobów i terminu powrotu do domu baskijskich więźniów i uchodźców politycznych, terminu złożenia broni, rozwiązania struktur zbrojnych i demobilizacji bojowników". Ten proces pozwoliłby, według ETA, urzeczywistnić zapowiedź definitywnego zakończenia walki zbrojnej złożoną pod koniec października 2011 roku.
Baskijska partia Batasuna, uważana za skrzydło polityczne ETA i zdelegalizowana w Hiszpanii, oświadczyła w niedzielę, że Paryż i Madryt powinny wykorzystać ofertę i uczestniczyć w nakreśleniu planu, który pozwoli na ostateczne rozwiązanie konfliktu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.