Rząd Hiszpanii odrzucił w niedzielę ofertę rozmów złożoną przez organizację baskijskich separatystów ETA i domaga się jej rozwiązania bez żadnych warunków wstępnych. ETA wyraziła gotowość do rozmów z Madrytem i Paryżem na temat swego rozwiązania.
"Jedyne oświadczenie, którego oczekujemy i którego się domagamy, dotyczy jej (ETA) bezwarunkowego rozwiązania się" - powiedział w niedzielę dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernandez Diaz.
"Wiedzą, że nie negocjujemy i nie będziemy negocjować z żadną organizacją terrorystyczną" - zaznaczył.
W atakach baskijskich separatystów zginęło ponad 800 osób. Przed rokiem ETA ogłosiła zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej, lecz nie złożyła broni.
W oświadczeniu z soboty separatyści wyrazili gotowość do negocjowania z rządami Francji i Hiszpanii na temat "sposobów i terminu powrotu do domu baskijskich więźniów i uchodźców politycznych, terminu złożenia broni, rozwiązania struktur zbrojnych i demobilizacji bojowników". Ten proces pozwoliłby, według ETA, urzeczywistnić zapowiedź definitywnego zakończenia walki zbrojnej złożoną pod koniec października 2011 roku.
Baskijska partia Batasuna, uważana za skrzydło polityczne ETA i zdelegalizowana w Hiszpanii, oświadczyła w niedzielę, że Paryż i Madryt powinny wykorzystać ofertę i uczestniczyć w nakreśleniu planu, który pozwoli na ostateczne rozwiązanie konfliktu.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.