Będę wspierał ideę organizacji w Polsce olimpiady zimowej - zadeklarował we wtorek premier Donald Tusk. Zastrzegł, że to, czy uda się zrealizować ten pomysł, zależy od dokładnej analizy finansowej.
W grudniu rząd zdecyduje, czy staniemy do wyścigu o zimowe igrzyska w 2022 r. "Rozmawiałam z minister sportu i premierem, wydają się przekonani do pomysłu" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" posłanka PO Jagna Marczułajtis-Walczak. Zawody miałyby się odbywać w Krakowie (oficjalny gospodarz), Zakopanem oraz na słowackim Chopoku.
"Będę wspierał na Radzie Ministrów samą ideę, aby Kraków, Zakopane, Śląsk i Chopok, mówimy tutaj o słowackim partnerze, żebyśmy wspólnie wystąpili o organizację olimpiady. Rozstrzygające będzie to, ile nas będzie to kosztowało w tych dość krytycznych latach. Minister (finansów Jacek) Rostowski będzie tutaj istotnym konsultantem, czy stać nas na wydatki, jakie będą wiązały się ze zgłoszeniem i przygotowaniem takiej propozycji. Mam nadzieję, że tak i wtedy podjęlibyśmy decyzję pozytywną" - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Tusk podkreślił, że od dwóch tygodni zastanawia się nad kalkulacją finansową dot. organizacji igrzysk. Zaznaczył, że razem z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i minister sportu Joanną Muchą będzie oceniał kompletną dokumentację. "Jestem entuzjastą takich prób" - dodał. Dodał, że Polska podczas Euro 2012 pokazała, że potrafi organizować duże imprezy.
Premier zaznaczył, że na temat projektu organizacji igrzysk rozmawiał z przedstawicielami małopolskiego samorządu i parlamentarzystami. "Według tego projektu można się spodziewać dużego zaangażowania społeczności lokalnych i regionalnych. Sam projekt jest pomyślany inteligentnie i ekonomicznie. Wiele wskazuje, że gdybyśmy otrzymali organizację igrzysk olimpijskich, to one mogłyby się w dużej mierze zwrócić" - powiedział.
Zagłosuj z naszej sondzie: Czy organizacja zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. w Krakowie to dobry pomysł?
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.