Tyle szopek w całym mieście, popatrz, o popatrz...

Szopki ruchome i kukiełkowe, maski kolędnicze, formy do wypieku opłatków będzie można od czwartku oglądać na wystawie "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu" w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Wizyta w Muzeum Śląskim będzie okazją do obejrzenia rozmaitych prac twórców ludowych z różnych zakątków kraju. Wśród eksponatów znalazły się obrazy na szkle, repliki figur z lat międzywojennych do śląskich "betlejek" (szopek). "Zaprezentujemy różne typy szopek, m.in. domowe, kukiełkowe szopki obnośne oraz szopki krakowskie. Szczególnie cennymi i interesującymi zabytkami są: szopka kukiełkowa autorstwa Anny i Józefa Hulków z Łękawicy koło Żywca oraz prace wybitnych szopkarzy krakowskich Mariana Dłużniewskiego, Zbigniewa Gillerta i Jana Kirsza" - poinformowało Muzeum Śląskie.

W przypadku malarstwa na szkle zaprezentowane zostaną prace m.in. twórców z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Gorców, a także Kaszub. Najbardziej znani to Zdzisław Walczak, Władysław Walczak-Baniecki z Zakopanego, Jan Fudala z Rabki, Maria Gatnar-Guzy z Wisły, Rozalia Szypułowa z Czechowic-Dziedzic i Włodzimierz Ostoja-Lniski z Czerska na Kaszubach. Stworzone przez nich obrazy przedstawiają sceny z adoracji przy żłóbku, ucieczki do Egiptu oraz bożonarodzeniowe obrzędy. Do tych tematów nawiązują również prezentowane na ekspozycji rzeźby, m.in. autorstwa Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej nad Pilicą.

Ekspozycję uzupełnia bogata kolekcja masek kolędniczych, słomianych pająków - ozdób wieszanych w izbie, wycinanek z papieru oraz żelaznych form do wypieku opłatków. "Formy do opłatków to duża rzadkość. Dawniej przy kościołach wypiekano w nich opłatki z pszennego ciasta. Prezentowane przez nas formy pochodzą prawdopodobnie z końca XIX wieku" - powiedziała PAP Małgorzata Paul z Muzeum Śląskiego.

Wystawa "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu" będzie otwarta od czwartku do 15 lutego 2013 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Niedziela
  noc
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »