Modlitwa o pokój w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie rozpoczęła nowy rok w Jerozolimie.
W konkatedrze łacińskiego patriarchatu zgromadzili się katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej wraz z przedstawicielami duchowieństwa, osób konsekrowanych i miejscowych wiernych. Mszy przewodniczył patriarcha Fouad Twal. W życzeniach podkreślił znaczenie „wewnętrznego i zewnętrznego pokoju”.
Witając wszystkich uczestników, abp Fouad Twal przypomniał, że „składanie sobie życzeń mobilizuje do nieustannej współpracy w nowym roku na rzecz ofiarnej służby Kościołowi Matce, w radościach i trudach, w momentach sukcesów i porażek”. Patriarcha skierował słowa wdzięczności i uznania za dotychczasowy wkład każdego według otrzymanych darów, własnego charyzmatu i modlitewnego współuczestnictwa.
Noworoczna Msza w Jerozolimie uwydatniła eklezjalną jedność i gotowość zaangażowanie na rzecz pokoju. Dziękując Ojcu Świętemu za tegoroczne przesłanie na Światowy Dzień Pokoju patriarcha zwrócił uwagę na „wzrost fundamentalizmu” na Bliskim Wschodzie i w umiłowanej Ziemi Świętej, co „stanowi zagrożenie dla dialogu i współdziałania pomiędzy religiami”. Na Rok Wiary patriarcha życzył wierności Bożemu Dziecięciu i dawania autentycznego świadectwa na wzór betlejemskich pasterzy.
W homilii abp Twal przypomniał ponadto, iż chrześcijanie tego regionu powinni w sposób szczególny „odczuwać powołanie, by być budowniczymi pokoju i narzędziami pojednania. Nasza historia – dodał – uczy nas, jak ważną i niezastąpioną rolę pełnią wspólnoty chrześcijańskie w dialogu międzyreligijnym i międzykulturowym”. Patriarcha wyraził przekonanie, że przyjęcie Palestyny jako „niezrzeszonego członka” do Organizacji Narodów Zjednoczonych przyczyni się do rozwoju procesu pokojowego na ziemi Zbawiciela.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.