Ponad tydzień potrwają w Poznaniu obchody związane z XVI Dniem Judaizmu. W ramach obchodów zaplanowano m.in. koncerty, debaty i wspólne nabożeństwa.
Hasłem tegorocznego, przypadającego 17 stycznia, Dnia Judaizmu jest cytat z Księgi Rodzaju: "Ja jestem Józef, brat wasz". Miejscem centralnych obchodów będzie Opole.
"Dialog katolików z Żydami, braterskie spotkania, debaty i wspólne pochylanie się nad świętą Księgą wynikają z podstawowych założeń nauczania Kościoła i z przesłania Ewangelii. Dlatego też respekt i szacunek wobec narodu żydowskiego to postawa z gruntu chrześcijańska, w której nie tylko odkrywamy starotestamentalne korzenie, ale także wspólnotę najwyższych wartości" - podkreślił w imieniu organizatorów poznańskich obchodów ks. Jerzy Stranz.
W Poznaniu od lat obchody Dnia Judaizmu trwają przez wiele dni; tegoroczne otworzy w środę wernisaż wystawy pasteli Piotra Sztymy "Bramy Jerozolimy". W kolejnych dniach w Bibliotece Raczyńskich zorganizowana będzie wystawa judaików "Izrael - Ziemia Obiecana. Ziemia Święta". Zaplanowano też promocje książek oraz warsztaty dla dzieci "Święta żydowskie".
W ramach Dni Judaizmu przygotowano koncerty muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołów Hagada i Nona-Art oraz koncert "Kołysanki na wieczny sen" w wykonaniu Leny Piękniewskiej i zespołu Soundcheck.
Zaplanowano też debatę "Wspólnota losów Żydów i chrześcijan" z udziałem przedstawicieli Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
17 stycznia w jednym z poznańskich kościołów odbędzie się nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
Obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu zakończy koncert zespołu Tempero z jazzowymi aranżacjami muzyki klezmerskiej.
Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu, przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii, Holandii i Szwajcarii.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.