Niebezpiecznie w górach

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach wiejący z prędkością 86 km/godz. wiatr powoduje zamiecie i zawieje śnieżne - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

W Tatrach na dobre zapanowała zima. Jest pięknie i niebezpiecznie. "Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Szlaki znajdują się pod warstwą świeżego śniegu, a w wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy. W wyższych partiach Tatr szlaki są zupełnie nieprzetarte, mgła ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. W  niższych rejonach tylko niektóre odcinki szlaków są przedeptane. Znacznie utrudnia to i wydłuża wędrowanie" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na Kasprowym Wierchu pokrywa śniegu sięga 82 centymetrów, w Dolinie Pięciu Stawów 96. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. We wtorek troje wspinaczy utknęło na Świnicy. Powiadomili TOPR, ale musieli przetrwać noc w rejonie szczytu, w niezwykle trudnych warunkach. Maja wiele szczęścia, że nikomu nic poważnego się nie stało.

Trudne warunki do uprawiania turystyki panują także w Bieszczadach. Powyżej górnej granicy lasu wiejący z prędkością 86 km/godz. wiatr powoduje zamiecie i zawieje śnieżne - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa. "Na Połoninie Wetlińskiej rano było 13 stopni mrozu. W górnych partiach Bieszczad leży średnio pół metra śniegu. Widoczność nie przekracza 30 metrów" - powiedział Szopa. W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

Trudne warunki są także w Beskidach. Pada gęsty śnieg, co w połączeniu z silnym wiatrem powoduje zamiecie śnieżne. Szczególnie w rejonach Pilska i Babiej Góry łatwo o zgubienie drogi. Dodatkowo w masywie Babiej Góry GOPR ogłosił 2 stopień zagrożenia lawinowego. Taki sam stopień zagrożenia obowiązuje dla Karkonoszy.

W takich okolicznościach zaleca się ograniczenie turystyki do terenów niezagrożonych lawinami. Wybierając się w góry należy przygotować się na nieprzetarte szlaki i wyposażyć w ciepłe ubrania, termos z gorącym napojem, na wszelki wypadek także czołówkę.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Wtorek
  wieczór
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  wiecej »