Algieria: Terroryści grożą kolejnymi porwaniami

Powiązana z Al-Kaidą grupa, która twierdzi, że stoi za porwaniem dziesiątków zakładników, w tym obcokrajowców, w kompleksie gazowym we wschodniej Algierii, zagroziła w piątek kolejnymi takimi operacjami - poinformowała mauretańska agencja ANI.

Ugrupowanie o nazwie Zamaskowana Brygada ostrzegło Algierczyków, by "trzymali się z dala od instalacji zagranicznych firm, ponieważ uderzy tam, gdzie jest to najmniej oczekiwane" - podała ANI, powołując się na rzecznika ugrupowania. Według Reutera agencja ma bliskie kontakty z grupą, na której czele stoi Mochtar Belmochtar.

W piątek na algierskiej Saharze wylądował amerykański samolot, który ma ewakuować obywateli USA z kompleksu gazowego In Amenas we wschodniej Algierii.

Z kolei francuskie źródła sądownicze powiadomiły o wszczęciu śledztwa w sprawie "porwania zakończonego śmiercią" zakładników. Takie dochodzenia są otwierane w sytuacji, gdy Francuzi mogą być ofiarami czynów popełnionych za granicą.

W środę rano dżihadyści zaatakowali kompleks i w ich ręce dostało się - według różnych źródeł - nawet kilkuset algierskich pracowników i 41 cudzoziemców z co najmniej 10 krajów. Tę ostatnią liczbę podali sami porywacze.

W czwartek algierskie siły podjęły próbę odbicia zakładników, w czasie której, jak informowała agencja Reutera, zginęło 30 zakładników, w tym kilku obcokrajowców, a także 11 porywaczy. Z kolei rzecznik islamistów, cytowany przez agencję ANI, mówił, że w operacji zginęło ok. 50 ludzi, w tym 34 zakładników. Źródła w algierskich służbach bezpieczeństwa nazwały ten bilans "niepoważnym".

Algierski rząd podał jedynie, że "znaczną liczbę zakładników uwolniono, a niestety kilku nie żyje lub zostało rannych". Według algierskich źródeł w piątek w kompleksie znajdowała się jeszcze grupa porywaczy.

Ok. 500 francuskich przedsiębiorstw działających w Algierii podało, że wzmacnia bezpieczeństwo swoich obiektów, ale nie rozważa wycofania się z kraju po ataku islamistycznego komanda - podkreśliła w piątek przewodnicząca największej organizacji pracodawców Medef.

Laurence Parisot dodała, że od 24 godzin ma informacje o "zaostrzeniu wszelkich procedur w celu maksymalnego zabezpieczenia personelu i obiektów", ale nie wchodzi w grę wycofanie się z regionu.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
16°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
14°C Sobota
rano
21°C Sobota
dzień
wiecej »