Benedykt XVI udzielił kościelnej jedności nowemu patriarsze Aleksandrii dla Koptów.
Został nim wybrany trzy dni temu, 15 stycznia, przez synod tego Kościoła patriarchalnego w Kairze Ibrahim Isaac Sidrak. Był on dotąd biskupem Minji w środkowym Egipcie.
Uprzednio tenże synod, obradujący w dniach 12-16 stycznia, po skonsultowaniu się z Ojcem Świętym, jak tego wymaga Kodeks Kanonów Wschodnich Kościołów katolickich, przyjął rezygnację dotychczasowego patriarchy, kard. Antoniosa Naguiba. Ponad rok temu uległ on wylewowi krwi do mózgu i nie był już w stanie kierować swym Kościołem.
Nowy patriarcha katolickich Koptów ma 57 lat. Po święceniach, jako kapłan patriarchalnej diecezji Aleksandrii, pracował duszpastersko w Kairze. Następnie zdobył doktorat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Wróciwszy do Egiptu, był rektorem seminarium. 11 lat temu ks. Ibrahim Isaac Sidrak został proboszczem katedry patriarchalnej w Kairze, a po kilku miesiącach biskupem diecezji Minja. Rozwijał w niej działalność duszpasterską i pomoc społeczną. W Rzymie brał udział w dwóch Synodach Biskupów: dla Afryki w 2009 r. i dla Bliskiego Wschodu w 2010 r. Patriarcha Sidrak znany jest z realistycznej, wyważonej oceny wydarzeń „wiosny arabskiej” i z postawy pojednawczej. Z jego osobą wiąże się też nadzieje na wzmożenie współpracy ekumenicznej w Egipcie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.