Ok. 25 tysięcy mieszkańców Dublina uczestniczyło w sobotę wieczorem w wiecu przed parlamentem, protestując przeciwko rządowym planom legalizacji aborcji w niektórych sytuacjach, organizując tzw. "Czuwanie dla życia" - poinformowała telewizja RTE.
Żądano od władz wycofania się z planów. Aborcja stała się w Irlandii tematem publicznej debaty po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku media podały, że w wyniku skażenia krwi zmarła pochodząca z Indii 31-letnia Savita Halappanavar, której odmówiono zabiegu, mimo iż była w trakcie poronienia. Przeciwnicy aborcji mówią, że sprawa Halappanavar nie ma żadnego związku z aborcją, a raczej z błędami ze strony lekarzy.
Plany rządu przewidują dopuszczenie aborcji "rzeczywistego i poważnego zagrożenia dla życia kobiety". Pojęcie to obejmuje również sytuację, w której kobieta ma skłonności samobójcze.
W wiecu na placu Merrion uczestniczyło pięciu biskupów. Wcześniej abp archidiecezji dublińskiej Diarmuid Martin odprawił dla uczestników protestu uroczyste nabożeństwo w pobliskim kościele.
Caroline Simons z organizacji Pro Life skrytykowała zapis planowanej ustawy dopuszczający aborcję wówczas, gdy matka ma skłonności samobójcze. Według niej, dowody wskazują, że aborcja dla znacznej liczby kobiet jest powodem problemów ze zdrowiem psychicznym w przyszłości.
Ok. 200 osób zorganizowało w pobliżu kontrdemonstrację.
Premier Irlandii Enda Kenny w kampanii wyborczej zobowiązał się, że nie zmieni ustawodawstwa antyaborcyjnego, ale po śmierci Halappanavar zdecydował, że wprowadzi zalecenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stanął na gruncie orzeczenia irlandzkiego Sądu Najwyższego z 1992 r.
Orzeczenie dopuszczające aborcję w przypadku zagrożenia dla życia kobiety nie zostało jak dotąd wprowadzone w życie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.