![][1]Znawcy teologii z całego świata zjechali 18 września do Lublina na II Międzynarodowy Kongres Teologii Fundamentalnej odbywający się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod hasłem "Chrześcijaństwo jutra". [1]: zdjecia/news/kongres.gif
Znawcy teologii z całego świata zjechali 18 września do Lublina na II Międzynarodowy Kongres Teologii Fundamentalnej odbywający się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod hasłem "Chrześcijaństwo jutra".
Pierwszy taki kongres odbył się w Rzymie w 1995 roku z okazji 125 rocznicy uchwalenia przez Sobór Watykański I konstytucji Dei filius. Tam też ks. prof Marianowi Ruseckiemu – profesorowi KUL przyszedł do głowy pomysł powtórzenia podobnego kongresu w Polsce. Stało się to możliwe w tym roku.
Obecny kongres zgromadził teologów fundamentalnych, którzy zajmują się rozważaniami związanymi z wiarygodnością chrześcijaństwa. Kolejne dni kongresowe poświęcone będą chrześcijaństwu wczoraj, dziś i jutro. Część zatytułowana "Wczoraj" ukazuje chrześcijaństwo jako religię objawioną i zbawczą, wywodzącą się ostatecznie z wydarzeń paschalnych, jego mocne zakorzenienie w historii, w której się rozwija i pozostaje. Część pt. "Dziś" zajmuje się diagnozowaniem rzeczywistości chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Część "Jutro" podejmuje problemy, które jawią się przed chrześcijaństwem na progu trzeciego tysiąclecia.
Wśród prelegentów są przedstawiciele różnych uniwersytetów i nacji: Włoch, Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii, USA, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Czech i Polski.
Otwarcia kongresu dokonał Metropolita Lubelski abp Józef Życiński – Wielki Kanclerz KUL wraz rektorem tej uczelni – ks. prof. Andrzejem Szostkiem.
Pierwszymi z prelegentów byli: prof. Karel Skalický z Czech i prof. Johann Reikerstorfer z Austrii. Pierwszy z nich wygłosił wykład zatytułowany Fundacyjne wydarzenie chrześcijaństwa: ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa z Nazaretu. Prof. Karel Skalický podkreślał, że jeśli obecny kongres chce postawić pytanie o jutro chrześcijaństwa i oczekiwania wiary, najpierw musi na nowo potwierdzić tę prawdę teologiczną, zawartą w Piśmie świętym i Tradycji, która traktuje Misterium Paschalne jako jedyne źródło, z którego chrześcijaństwo wypłynęło i nie przestaje wypływać nadal. Wydarzenie paschalne jest bowiem centrum historii zbawienia, najbardziej radykalną przemianą, jaka zaszła w obrębie historii, antycypacją końcowego wypełnienia się historii i w końcu początkiem nowego ludu Bożego, którym jest Kościół.
Drugi z teologów otwierających swym wykładem kongres prof. Johann Reikerstorfer mówił na temat: Chrześcijaństwo zgodne z nowoczesnością? Pytania wobec nowoczesności odnośnie do przyszłościowego chrześcijaństwa. W swoich rozważaniach kierował się on przekonaniem, że historia, jako hermeneutyczne miejsce poszukiwania prawdy jest niezbędna także dla odnalezienia tożsamości chrześcijaństwa. Z tego powodu należy przyjąć także projekt nowoczesności jako narzucone chrześcijaństwu wyzwanie dla nowego określenia miejsca i tożsamości, żeby móc na nowo identyfikować się w swoim roszczeniu zbawienia dla wszystkich. Historyczne podejście do nowoczesności, które uwzględnia także jej skutki uwidocznione w tym czasie, mogłyby uchronić teologię chrześcijańską przed skrajnościami odrzucenia nowoczesności, jak też niekrytycznego i naiwnego przywiązywania do niej oraz przypomnieć o konieczności reformowania chrześcijaństwa w samym centrum jego świadectwa o Bogu.
Kongres potrwa do 21 września. Referaty wygłoszone podczas jego trwania zostały opublikowane w książce zatytułowanej: "Chrześcijaństwo jutra".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.