W ostatnich dniach w Izraelu i 30 września w Kijowie uroczyście obchodzono 60. rocznicę masakry Żydów w Babim Jarze na Ukrainie. W Instytucie Pamięci Narodowej “Yad Vashem” w Jerozolimie i w innych miejscach pamięci ofiar holocaustu w Izraelu odbyły się nabożeństwa, koncerty poezji i muzyki, składano wieńce i kwiaty.
W ostatnich dniach w Izraelu i 30 września w Kijowie uroczyście obchodzono 60. rocznicę masakry Żydów w Babim Jarze na Ukrainie.
W Instytucie Pamięci Narodowej “Yad Vashem” w Jerozolimie i w innych miejscach pamięci ofiar holocaustu w Izraelu odbyły się nabożeństwa, koncerty poezji i muzyki, składano wieńce i kwiaty. W Kijowie w ramach uroczystości rocznicowych z udziałem prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy odsłonięto pomnik rozstrzelanych w Babim Jarze dzieci żydowskich. Wmurowano także kamień węgielny pod budowę muzeum tego miejsca i ośrodka kultury żydowskiej. W wiecu, na który przyjechali Żydzi z Ukrainy, Rosji i Białorusi, uczestniczyły też delegacje z Izraela, niemieckiego Bundestagu i ze Stanów Zjednoczonych.
Przed 60 laty, 29 i 30 września 1941 roku hitlerowcy rozstrzelali w Babim Jarze koło Kijowa 33 371 Żydów, łącznie zaś w tym tragicznym miejscu Niemcy zamordowali ponad 150 tys. członków tego narodu, co stanowiło jedną czwartą wszystkich ofiar nazistowskich eksterminacji na Ukrainie.
Hołd żydowskim ofiarom holocaustu w Babim Jarze złożył także Jan Paweł II podczas swojej czerwcowej pielgrzymki na Ukrainę. Spotkał się wówczas z naczelnym rabinem Kijowa i Ukrainy Jakowem Dow Bleichem, który towarzyszył Ojcu Świętemu w tym miejscu i przekazał mu księgę o prześladowaniu Żydów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Zagładzie narodu żydowskiego Papież poświęcił też fragment swego przemówienia do zwierzchników kościelnych na Ukrainie.
Izraelskie i żydowskie środki przekazu na Ukrainie i Rosji komentowały wtedy z dużym uznaniem pobyt Jana Pawła II w Babim Jarze i jego słowa potępiające Shoah.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.