Niedziela 21 października już po raz 75. będzie z inicjatywy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary obchodzona w całym Kościele jako niedziela misyjna. Rozpocznie ona Tydzień Misyjny. Jak zapowiadają organizatorzy – będzie to okazja do rachunku sumienia z dojrzałości i aktywności misyjnej. Specjalne orędzie z tej okazji przygotował Jan Paweł II.
Niedziela 21 października już po raz 75. będzie z inicjatywy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary obchodzona w całym Kościele jako niedziela misyjna. Rozpocznie ona Tydzień Misyjny. Jak zapowiadają organizatorzy – będzie to okazja do rachunku sumienia z dojrzałości i aktywności misyjnej. Specjalne orędzie z tej okazji przygotował Jan Paweł II. Podkreśla w nim m.in., że kontemplacja Jezusa jest warunkiem skutecznego głoszenia Ewangelii. „Misja jest radosnym zwiastowaniem daru, który przeznaczony jest dla wszystkich: w Chrystusie ludzie znajdują zbawienie” – pisze Papież.
Z danych Komisji Misyjnej Episkopatu Polski wynika, że obecnie w 76 krajach świata pracuje 1947 polskich misjonarek i misjonarzy. W stosunku do ubiegłego roku liczba ta zmalała o 6 osób. Wprawdzie w roku 2000 pracę na misjach rozpoczęło 80 nowych misjonarek i misjonarzy, jednak w tym samym czasie 79 osób wycofało się z pracy misyjnej, a 11 zmarło. Wśród polskich misjonarzy - 1044 to zakonnicy, 539 to siostry zakonne, a 257 to księża diecezjalni. Na misje wyjechało także 71 braci zakonnych i kleryków oraz 26 świeckich. Działalność misyjną prowadzi także 10 biskupów polskiego pochodzenia.
Spośród misjonarzy zakonnych w ubiegłym roku wyjechało na misje najwięcej – bo aż 10 osób – werbistów, franciszkanów konwentualnych (7) oraz oblatów (6). Wśród nowych misjonarek najliczniej reprezentowane były franciszkanki misjonarki Maryi (4), służebnice Ducha Świętego (3) oraz służebniczki starowiejskie (2).
Najwięcej misjonarzy pracuje w Afryce – jest ich tam aż 860. Większość z nich trafiło do Kamerunu, Zambii i na Madagaskar. Natomiast w Ameryce Łacińskiej działalność misyjną prowadzi 786 misjonarzy, w tym najwięcej w Brazylii. Z kolei w Azji, pracuje 231 misjonarzy z Polski – najwięcej w Japonii i Kazachstanie. Ponadto polscy misjonarze pracują w Indonezji i na Filipinach. W Oceanii Polacy najliczniej są prezentowani w Papui Nowej Gwinei.
Liczba katolików na świecie przekroczyła już miliard, ale stanowi ona jedynie 17,4 proc. ogółu ludności świata. Najszybciej wzrastała liczba katolików w Afryce. Jeszcze z początkiem XX wieku było ich zaledwie 2 mln, obecnie jest ich już 115 mln - co stanowi prawie 11 proc. wszystkich katolików świata. Spada natomiast liczba katolików w Europie, w której do niedawna mieszkało 35 proc. ogółu katolików na świecie. Obecnie jest ich już tylko 27,3 proc. Na niskim poziomie utrzymuje się nadal liczba katolików w Azji, gdzie przekroczyła ona wprawdzie 100 mln, ale ciągle jest to zaledwie ok. 3 proc. wszystkich mieszkańców tego kontynentu. Najbardziej katolicka jest Ameryka, gdzie liczba katolików przekracza 60 proc. wszystkich mieszkańców. Katolikami jest 90 proc. mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Natomiast w Oceanii katolicy stanowią 28 proc. jej mieszkańców.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.