Montaż ponad 140-metrowej wieży w sanktuarium maryjnym w Licheniu zaplanowano na 5 listopada. Będzie to najwyższy element świątyni. Zamocowanie czubka wieży z krzyżem zamknie prace budowlane w sanktuarium.
Montaż ponad 140-metrowej wieży w sanktuarium maryjnym w Licheniu zaplanowano na 5 listopada. Będzie to najwyższy element świątyni. Zamocowanie czubka wieży z krzyżem zamknie prace budowlane w sanktuarium.
Do wysokości 72,52 m wieżę zbudowano z betonu. Wyżej znajduje się również betonowy szyb windy, sięgający 102,78 m. Od maja przygotowywano metalową konstrukcję szpicy wieży. W październiku do Lichenia przyjechał transport z dźwigiem należącym do belgijskiej firmy "Sarens", żadna bowiem z polskich firm nie dysponuje tego rodzaju urządzeniem, którego ramię miałoby tak potężny zasięg i jednocześnie mogło podnieść tak ogromne ciężary.
Konstrukcję szpicy wieży o wysokości 70 metrów i wadze 240 ton podzielono na 7 elementów. Najcięższy z fragmentów, wciągnięty na wieżę 2 listopada wieczorem, ważył 43 tony, najlżejszy - "zaledwie" 26,1 tony. W elemencie, który zamontowano 3 listopada na wysokości 114 m, w przyszłości znajdować się będzie przeszklony taras widokowy.
Prace przy licheńskiej świątyni rozpoczęto w 1994 r. Zespołem projektantów kieruje
architekt Barbara Bielecka. Projekty konstrukcji stalowych, w tym także konstrukcji szpicy wieży, opracował zespół kierowany przez inż. Ryszarda Wojdaka. Powstający w sanktuarium maryjnym w Licheniu zespół świątynny składa się z pięcionawowej bazyliki, dzwonnicy i wieży. Jesienią 1999 r. w dzwonnicy umieszczono największy w Polsce dzwon nazwany imieniem Maryi Bogurodzicy.
Na powitanie nowego tysiąclecia w wigilię Bożego Narodzenia 2000 r. w niewykończonej jeszcze nawie głównej bazyliki odprawiono pierwszą Mszę św. Przewodniczył jej ks. Eugeniusz Makulski MIC - kustosz sanktuarium. Rok 2001 budowniczowie zespołu poświęcili na prace wykończeniowe we wnętrzu świątyni, m.in. na kładzenie ponad 2 ha posadzek, a także na budowę wieży.
Budowa bazyliki w całości jest finansowana z datków pielgrzymów odwiedzających Matkę Bożą Licheńską. Decyzją Episkopatu Polski licheńska świątynia jest wotum narodu polskiego na Wielki Jubileusz 2000 r.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.