![][1]Rozpoczął się Kongres Diakonijny Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Spotkanie zainaugurowano 9 listopada we Wrocławiu w sali sesyjnej Rady Miasta. Kongres pod hasłem "Diakonia w Polsce w drodze do nowego tysiąclecia" potrwa do niedzieli 11 listopada. [1]: zdjecia/diakonia_ewangelicka1.gif
Rozpoczął się Kongres Diakonijny Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Spotkanie zainaugurowano 9 listopada we Wrocławiu w sali sesyjnej Rady Miasta. Kongres pod hasłem "Diakonia w Polsce w drodze do nowego tysiąclecia" potrwa do niedzieli 11 listopada.
Biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Ryszard Bogusz podkreślił, że spotkanie ma przede wszystkim pobudzić do działań diakonijnych cały Kościół ewangelicki w Polsce, a jednocześnie uświadomić możliwości współdziałania w tym zakresie z władzami lokalnymi.
Wrocław nie przypadkowo został wybrany na miejsce kongresu. - Właśnie tu powstały bardzo ciekawe inicjatywy pobudzenia działalności diakonijnej w naszym kraju - tłumaczy bp Bogusz. - Przed trzema laty rozpoczęliśmy działalność w centrum kształcenia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Na terenie diecezji powołaliśmy Stacje Diakonijne, prowadzące bezpłatne usługi pielęgniarskie wobec najbardziej potrzebujących. Prowadzona jest także działalność edukacyjna, a w najbliższym czasie w stolicy Dolnego Śląska zostanie otwarty dom opieki.
Na kongres złożą się wykłady, referaty, a przede wszystkim warsztaty tematyczne. Celem tych ostatnich jest doskonalenie w dziedzinie kształcenia osób niepełnosprawnych i rehabilitantów, opieki nad osobami starymi oraz pomocy socjalnej. Odbędą się także prezentacje organizacji charytatywnych różnych Kościołów: ewangelickiego, rzymskokatolickiego, prawosławnego, a także gminy żydowskiej.
W kongresie uczestniczą przedstawiciele diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego z Polski i Niemiec. Obecni są m.in. prezydent Diakoni Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp Jan Szarek oraz prezydent Dzieła Diakonii Niemiec Jürgen Gohde.
Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce jest najmłodszą z tego typu organizacji w Europie. Formalnie jej działalność po wojnie została zarejestrowana zaledwie dwa lata temu.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.