Papież Jan Paweł II zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla mieszkańców Afganistanu. Przemawiając przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" 11 listopada, Ojciec Święty podkreślił, że jedną z głównych przyczyn konfliktów są nierówności między narodami.
Najdrożsi bracia i siostry,
dzisiaj przypada w Italii tradycyjny dzień dziękczynienia za płody ziemi i ludzką pracę. Wspólnota chrześcijańska w momencie tego ofiarowania wyraża w celebracji eucharystycznej dziękczynienie Panu, Bogu Wszechświata, z którego dobroci otrzymujemy chleb i wino, przeznaczone na to, aby stały się Ciałem i Krwią Chrystusa.
Dzisiejsza okazja unaocznia, można powiedzieć, ten wymiar ofiarny, a także zaprasza, byśmy nie zapomnieli, że pierwszym źródłem podtrzymującym istnienie i udzielającym dóbr jest Opatrzność Boża.
Jako temat dnia dziękczynienia za plony, włoscy biskupi podjęli w tym roku słowa z modlitwy Ojcze Nasz: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Nauczając tej modlitwy apostołów, Chrystus zaprosił ich do bezgranicznego powierzenia się dobroci Boga Ojca, tej dobroci, która udziela każdemu stworzeniu, a szczególnie człowiekowi, wszystkiego, co jest potrzebne do życia.
Równocześnie Pan Jezus podkreślił słowa "dzisiaj" i "powszedniego" wskazując, że ten dar Chleba nie jest po to, aby był zabezpieczony na zawsze, ale że trzeba nieustannie go wzywać i przyjmować w postawie wdzięczności. Dla Chrystusa wielkie znaczenie miało również i to, że prosimy o "nasz" chleb, a nie tylko o swój. Oznacza to, że wszystkie dzieci Ojca są współodpowiedzialne za to, by chleb był dla wszystkich, aby każdy miał to, co jest potrzebne do godnego życia oraz by wszyscy razem mogli dziękować Panu.
Dziękując Bogu za to wszystko, co wydały pola uprawne, nie możemy zapominać, że bracia i siostry w różnych częściach świata są pozbawieni najbardziej podstawowych dóbr, takich jak chleb, woda, dom, czy opieka medyczna. W sposób szczególny w tym czasie przedmiotem troski międzynarodowej powinni stać się mieszkańcy Afganistanu, drogie ludy Afganistanu, które powinny otrzymać pomoc niezbędną dla życia. To jest naprawdę pilna
konieczność światowa. Nie wolno nam zapominać o tych, którzy w wielu częściach świata pozostają pogrążeni w głębokim ubóstwie i cierpią palące potrzeby. Wobec tych sytuacji nie wystarcza samo ograniczenie się do nadzwyczajnych inicjatyw. Zobowiązanie sprawiedliwości wymaga autentycznej zmiany stylu życia, zwłaszcza w społeczeństwach dobrobytu. Potrzebne jest ponadto bardziej sprawiedliwe zarządzanie finansami w krajach bogatych i w krajach biednych. Aktualne głębokie nierówności rodzą i podsycają konflikty oraz zagrażają w nieodwracalny sposób ziemi, powietrzu i wodzie, które Bóg powierzył trosce całej ludzkości.
Prośmy Najświętszą Marię Pannę, aby pomogła ludzkości zrozumieć, że bogactwa Ziemi są darem Pana dla użytkowania przez wszystkich i dla dobra wszystkich.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.