Przedstawiciele najważniejszych polskich mediów modlili się w intencji tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka, w 30 dni od jego śmierci. Eucharystii sprawowanej z tej okazji w Sekretariacie Episkopatu Polski przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski, a homilię wygłosił bp Piotr Libera.
Przedstawiciele najważniejszych polskich mediów modlili się w intencji tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka, w 30 dni od jego śmierci. Eucharystii sprawowanej z tej okazji w Sekretariacie Episkopatu Polski przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski a homilię wygłosił bp Piotr Libera.
"Spoglądając dziś na życie i działalność ks. Jana Chrapka uświadamiamy sobie lepiej, że to właśnie wiara kształtowała jego postawę otwartości wobec drugiego człowieka, dialogu i gotowości służenia potrzebującym" - mówił sekretarz generalny Episkopatu. Biskup Libera cytował również fragmenty z prywatnego dziennika bp. Jana, w którym pisał on m.in.: "Życie należy przeżywać z pasją wiary i chęcią służenia Chrystusowi w bliźnich. W życiu najważniejsze jest żyć miłością do Boga i do ludzi. Często modlę się o te dary. Boję się, żebym nie stawał się bardzo letni i pyszałkowaty".
Następnie abp Tadeusz Gocłowski, jako przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podziękował przybyłym dziennikarzom, partnerom Fundacji za ich współpracę przy organizacji pierwszego "Dnia papieskiego", jaki miał
miejsce 14 października. Wśród głównych partnerów wymienił m.in. oba związki harcerskie w Polsce, Akcję Katolicką oraz PKN "Orlen", Pocztę Polską i PZU S.A. Arcybiskup podkreślił przy tym olbrzymi wkład bp. Chrapka w zainicjowanie tej ogólnopolskiej imprezy jak i w powstanie samej Fundacji. Przypomniał też jak wielkie zainteresowanie "Dniem papieskim" okazał sam Ojciec Święty, z którym abp Gocłowski miał okazję rozmawiać na ten temat osobiście aż cztery razy.
Zgromadzeni zastanawiali się również jak na trwałe upamiętnić bogatą spuściznę zmarłego Biskupa. Piotr Gaweł, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia poinformował, że Fundacja pragnie ustanowić specjalne stypendia im. bp Chrapka. Dodał, że w ramach przyszłorocznej edycji nagród "Totus" planowane jest ustanowienie specjalnego "brązowego Totusa", który wręczany byłby osobom w sposób szczególny realizujących to, czym żył i czemu służył bp. Jan.
Z kolei Marcin Przeciszewski z KAI wraz z Katarzyną Kolendą-Zaleską z TAI poinformowali o planowanej nagrodzie dziennikarskiej im. bp. Jana Chrapka, która będzie wręczona po raz pierwszy w styczniu 2002 r. - dziennikarzom promującym postawy etyczne w mediach i budującym pomosty pomiędzy Kościołem a środkami społecznego przekazu. Patronat nad tą nagrodą objęli Prymas Polski kard. Józef Glemp i Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. W skład Kapituły Nagrody wchodzą księża biskupi i znane osobistości świata mediów i kultury m.in.: abp Józef Życiński, bp Tadeusz Pieronek, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Piesiewicz, Krystyna Mokrosińska, Jan Skórzyński, Katarzyna Kolendo-Zaleska, ks. Adam Boniecki, Jan Turnau, Jarosław Sczepański, Andrzej Grajewski, ks. Andrzej Koprowski SJ i ks. Adam Schulz.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.