![][1]Stowarzyszenie Socjalne Misja Dworcowa powstało w Krakowie. Celem organizacji jest pomoc podróżującym i innym osobom przebywającym na dworcu. Stowarzyszenie ma charakter ekumeniczny. Jego powstanie związane jest z działalnością chrześcijan różnych wyznań w ramach Tygodni Ekumenicznych. [1]: zdjecia/dworzec_krakow1.gif
Stowarzyszenie Socjalne Misja Dworcowa powstało w Krakowie. Celem organizacji jest pomoc podróżującym i innym osobom przebywającym na dworcu. Stowarzyszenie ma charakter ekumeniczny. Jego powstanie związane jest z działalnością chrześcijan różnych wyznań w ramach Tygodni Ekumenicznych.
Członkowie Misji Dworcowej pomagają przy przesiadaniu i wsiadaniu do pociągu osobom potrzebującym: niepełnosprawnym, obcokrajowcom, podróżnym z małymi dziećmi. Misja opiekuje się pasażerami, których w podróży dotknęły różne sytuacje losowe (kradzież, pobicie, zasłabnięcie), ale także osobami koczującymi w rejonie dworca. W statucie stowarzyszenia czytamy, że jego celem jest "ogarnięcie wszystkich podróżnych zdrowym miłosierdziem, dobrem ludzkim".
Wolontariusze krakowskiej misji dostarczają także jedzenie, odzież, informacje. Umożliwiają znalezienie noclegu. Dla wszystkich podróżnych mają dla nich dobre słowo. Nie zawsze mogą zaspokoić potrzeby pasażerów, dlatego w działalność misji włączyły się już instytucje kościelne. - Podróżny, któremu potrzebna jest pomoc, jest niespokojny, nerwowo rozgląda się dookoła, nie wie, co zrobić z bagażami - mówi Julian Ziaja, założyciel i prezes "Misji Dworcowej".
Ziaja trzydzieści lat temu miał podjąć pracę w teatrze muzycznym w NRD. To wtedy, na dworcu w Berlinie zetknął się po raz pierwszy z działalnością Misji Dworcowej. Sytuacja polityczna w Polsce nie sprzyjała wówczas przeniesieniu tego typu inicjatyw do naszego kraju. Julian Ziaja rozpoczął starania o utworzenie misji, gdy tylko stało się to możliwe.
Stowarzyszenie nie ma jeszcze stałej siedziby na Dworcu Głównym. PKP obiecuje udostępnienie "kącika palacza" na jednym z peronów. Ma 21 m kw. i wymaga przerobienia, by mógł służyć jako biuro i miejsce dziennego pobytu pasażerów. Na opłacenie adaptacji oraz pierwszego czynszu stowarzyszenie szuka sponsora.
Każdy, kto chciałby wspomóc "Misję Dworcową" i włączyć się w działalność stowarzyszenia jako wolontariusz, może się skontaktować telefonicznie z prezesem - tel. 421-98-84 (w godz. od 9.00 do 16.00). Jak obiecuje "Misja Dworcowa", darczyńcy trafią do Złotej Księgi, zostaną też przyjęci w poczet honorowych członków stowarzyszenia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.