Utworzenie dwóch nowych diecezji, zmiany w Statucie Kościelnym, wybór nowych członków Najwyższej Rady Kościoła - to niektóre decyzje, które podjął rozpoczęty 17 grudnia w Sofii Sobór Kościelno-Narodowy Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego (BKP). Bierze w nim udział 106 osób, w tym delegacje wszystkich 9 diecezji, biskupi z diaspory bułgarskiej za granicą i przedstawiciele seminariów i wydziałów teo
Utworzenie dwóch nowych diecezji, zmiany w Statucie Kościelnym, wybór nowych członków Najwyższej Rady Kościoła - to niektóre decyzje, które podjął rozpoczęty 17 grudnia w Sofii Sobór Kościelno-Narodowy Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego (BKP). Bierze w nim udział 106 osób, w tym delegacje wszystkich 9 diecezji, biskupi z diaspory bułgarskiej za granicą i przedstawiciele seminariów i wydziałów teologicznych. W skład każdej delegacji diecezjalnej wchodzą biskup, 3 księży i 3 świeckich.
Długo oczekiwany przez bułgarskich prawosławnych i szerokie koła społeczeństwa Sobór, poprzedzony jutrznią, liturgią i nabożeństwem, rozpoczął się sporami wokół spraw proceduralnych. Ostatecznie zebrani wysłuchali 18-stronicowego referatu patriarchy Maksyma I, który skupił się przede wszystkim na stosunkach państwo-Kościół.
Oskarżył w nim polityków poprzedniego rządu, szczególnie premiera Iwana Kostowa, o sprzyjanie rozłamowi, który zarysował się w BKP w 1992 r. i który do dziś nie został w pełni przezwyciężony.
Osoby, które oczekiwały rozliczenia się Kościoła z przeszłością komunistyczną, mogły czuć się zawiedzione - Maksym nie wspomniał ani słowem o uległej postawie hierarchii prawosławnej wobec reżimu ani o poprzednim Soborze w lipcu 1971 r., który był niereprezentatywny i niezgodny ze Statutem Kościelnym. A właśnie na nim władze przeforsowały wybór 57-letniego wówczas Maksyma, co po 1989 r. stało się powodem konfliktu i rozłamu.
Wielkie uzależnienie Kościoła od polityki było widoczne także w obecnym referacie patriarchy Maksyma - podkreślił on, że łączy wielkie nadzieje z nowym rządem "jego wysokości Symeona II, przewodniczącego Rady Ministrów".
Sobór podjął uchwałę o utworzeniu dwóch diecezji ze stolicami w miastach Plewen i Silistra. Najwyższa Rada Kościoła ma czterech nowych członków, a jej przewodniczącym jest 47-letni obecnie metropolita warneński Cyryl.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.