Chrześcijanie powołani są do przerwania "zamkniętego kręgu nienawiści" - wzywają w orędziu z okazji świąt Bożego Narodzenia hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W niedzielę, 6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim (tzw. starego stylu), większość członków tego Kościoła rozpocznie trzydniowe obchody świąt Bożego Narodzenia.
Chrześcijanie powołani są do przerwania "zamkniętego kręgu nienawiści" - wzywają w orędziu z okazji świąt Bożego Narodzenia hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W niedzielę, 6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim (tzw. starego stylu), większość członków tego Kościoła rozpocznie trzydniowe obchody świąt Bożego Narodzenia. Świętować będą mieszkańcy wschodnich regionów Polski, głównie Białostocczyzny, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.
W orędziu na Boże Narodzenie hierarchowie podkreślają, że "Chrystus jest potrzebny światu. Bez Chrystusa świat nie może istnieć". Przestrzegają też przed "normą współczesnego świata, jaką stał się ?panujący grzech?: przemoc, kłamstwo, zawiść, nienawiść, zabójstwa, terroryzm i wojny". "Na naszych oczach przelewa się krew i nikt nie liczy się z ludzkim życiem. Musimy wreszcie zrozumieć, że jeśli będziemy kierowali się zasadą ?oko za oko, ząb za ząb?, to wkrótce cały świat ?oślepnie?" - przestrzegają.
Wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego przypada 6 stycznia, czyli 13 dni po wigilii katolickiej. U chrześcijan Wschodu wigilię poprzedza ścisły post, rozpoczynający się o północy. W wieczór ten prawosławni zasiądą w swoich domach przy świątecznie ubranej choince. Łamać się będą nie opłatkiem, lecz prosforą - wypiekanym przaśnym chlebem, poświęconym uprzednio w cerkwiach. Na stole wigilijnym znajdzie się dwanaście potraw, w tym kutia, zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii.
Przed Wigilią w cerkwiach odprawiane będą nabożeństwa całonocne, tzw. wsienocznoje bdienije (całonocne czuwanie). Zwierzchnik Polskiego Autokefelicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa będzie sprawował nabożeństwo i liturgię w cerkwi św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach. Rozpocznie się ona ok. godz. 2.00 w nocy i potrwa aż do rana.
W Warszawie natomiast prawosławni będą świętować już święto Trzech Króli, ponieważ w tym regionie Polski obchodzą oni święta według kalendarza gregoriańskiego, a więc tak jak katolicy. 7 stycznia o godz. 9.00 proboszcz katedry św. Marii Magdaleny rozpocznie liturgię z tej okazji.
Życzenia świąteczno-noworoczne złożył "drogim braciom i siostrom Cerkwi Prawosławnej" biskup drohiczyński Antoni Dydycz. 1 stycznia życzenia te zostały odczytane w tych katolickich parafiach diecezji, na których terenie mieszkają prawosławni.
Bp Dydycz podziękował za "wiele oznak życzliwości ze strony kapłanów i wiernych Cerkwi Prawosławnej", z którymi spotkał się, odwiedzając parafie diecezji drohiczyńskiej. Życzenia odczytano m.in. w parafiach dekanatów: bielskiego, janowskiego i siemiatyckiego oraz w Drohiczynie i Miłkowicach-Maćkach.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.