Egipski zwierzchnik muzułmanów - Mohammed Sajid Tantavi został uznany przez polską Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów za wzór człowieka dialogu katolicko-muzułmańskiego roku 2001. W uchwale podjętej 11 stycznia w Warszawie, rada wyraziła wdzięczność rektorowi Uniwersytetu Al.-Azhar w Kairze za otwartość wobec dialogu katolików i muzułmanów. Podkreśliła, że jest on niekwestionowanym autorytetem re
Egipski zwierzchnik muzułmanów - Mohammed Sajid Tantavi został uznany przez polską Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów za wzór człowieka dialogu katolicko-muzułmańskiego roku 2001. W uchwale podjętej 11 stycznia w Warszawie, rada wyraziła wdzięczność rektorowi Uniwersytetu Al.-Azhar w Kairze za otwartość wobec dialogu katolików i muzułmanów. Podkreśliła, że jest on niekwestionowanym autorytetem religijnym.
Na kairskim uniwersytecie, którego rektorem jest Mohammed Sajid Tantavi działa m.in. Komisja ds. dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Uczelnia ta, założona w 969 roku jest najważniejszym ośrodkiem myśli muzułmańskiej a orzeczenia prawne wydawane przez uczonych kairskiego uniwersytetu są powszechnie uznawane i mającharakter wzorcowy dla muzułmanów na całym świecie.
Mohammed Sajid Tantai urodził się w 1928 roku w Górnym Egipcie, w regionie zamieszkanym przez licznych chrześcijan. W 1966 roku uzyskał doktorat w zakresie doktryny islamu na wydziale religijnym uniwersytetu. Dwa lata później rozpoczął pracę naukową na tej uczelni. W 1986 roku otrzymał godność muftiego a w 1996 Wielkiego imama Egiptu. 24 lutego 2000 roku gościł na uniwersytecie Jana Pawła II.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.