![][1]20 stycznia w Białymstoku po raz pierwszy biskup prawosławny wygłosił homilię w tamtejszej katedrze katolickiej. Biskup diecezji białostocko- gdańskiej Jakub wziął udział we Mszy św. odprawionej przez metropolitę białostockiego Wojciecha Ziembę podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Biskup Jakub mówił w homilii o miłości jako podstawie [1]: zdjecia/jakub1.jpg
20 stycznia w Białymstoku po raz pierwszy biskup prawosławny wygłosił homilię w tamtejszej katedrze katolickiej. Biskup diecezji białostocko-gdańskiej Jakub wziął udział we Mszy św. odprawionej przez metropolitę białostockiego Wojciecha Ziembę podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Biskup Jakub mówił w homilii o miłości jako podstawie jedności chrześcijan. - Miłość jest gwarantem jedności wiary. Podziały są wynikiem braku miłości - mówił. Dlatego podstawą dialogu między chrześcijanami jest wzajemne umiłowanie.
- Tak jak przy biblijnej wieży Babel, nie potrafimy znaleźć wspólnego języka, co rodzi nieporozumienie prowadzące nawet do nienawiści. Dlatego powracamy do źródeł: Słowa Bożego i Eucharystii - mówił na zakończenie Mszy św. metropolita białostocki. Dziękując przedstawicielom bratnich Kościołów za obecność na głównym nabożeństwie ekumenicznym w Białymstoku abp Wojciech Ziemba zaprosił ich do na 23 stycznia do kościoła św. Wojciecha na międzyreligijną modlitwę o pokój na świecie. Tego dnia oprócz przedstawicieli Kościoła katolickiego i prawosławnego będą się razem modlić członkowie licznej w województwie podlaskim wspólnoty muzułmańskiej.
Dzień wcześniej w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku podczas nabożeństwa ekumenicznego abp Ziemba wyraził ból z powodu rozdarcia wśród chrześcijan. - Spotykamy się nie tylko dlatego, że tak wypada - mówił w cerkwi metropolita białostocki. Wskazał na fakt, że zjednoczenie z Bogiem prowadzi do zjednoczenia z drugim człowiekiem. - Świętość niech stanie się celem naszego życia, wtedy jedność przyjdzie sama, jako naturalna konsekwencja świętości.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.