Papież Jan Paweł II po raz kolejny wystosował gorący apel o szacunek dla ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz o ochronę prawną dla embrionów ludzkich. W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 3 lutego na placu św. Piotra Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego we Włoszech Dnia Życia pod hasłem "Uznać życie".
Drodzy bracia i siostry,
Obchodzimy dzisiaj we Włoszech w pierwszą niedzielę lutego, Dzień Życia. Jest to sprzyjająca okazja, aby podjąć refleksję nad fundamentalną wartością ludzkiego życia.
Biskupi w tym roku zaproponowali jako temat "Uznanie życia". Uznać życie, oznacza przede wszystkim odkryć z podziwem to, czego sam rozum i nauka nie boją się nazwać tajemnicą. Życie, szczególnie ludzkie, budzi podstawowe pytanie, które psalmista wyraża w niedościgniony sposób: "Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?" (Ps. 8,5).
Uznać życie, oznacza zagwarantowanie każdemu ludzkiemu istnieniu prawa do rozwoju według jego własnych możliwości i zabezpieczenie niezbywalnych praw od poczęcia do naturalnej śmierci. Nikt nie jest właścicielem życia, nikt nie ma prawa nim manipulować, godzić w nie, a nade wszystko pozbawiać życia siebie samego oraz innych; tym bardziej nie można tego robić w imię Boga, który jest jedynym panem i najwspanialszym miłośnikiem życia. Także sami męczennicy nie pozbawiają się życia, ale pozostając wiernymi Bogu i jego przykazaniom, akceptują fakt śmierci.
2. Rozpoznanie wartości życia zakłada wprowadzenie odpowiednich norm prawnych,, szczególnie dotyczących osób, które nie są w stanie same się bronić: dzieci poczętych, ludzi upośledzonych umysłowo, ciężko chorych, czy umierających.
Gdy chodzi o embrion ludzki, nauka udowodniła już, że jest to istota ludzka od momentu poczęcia, posiadająca swoją tożsamość. Zgodnie więc z logiką, należy się domagać, aby ta tożsamość została uznana także prawnie, przede wszystkim w jej prawie do życia, tak jak domaga się tego godna podziwu inicjatywa włoskiego ruchu na rzecz życia.
Zawierzamy Maryi, Matce Boga wysiłki: te we Włoszech i te na całym świecie, a zwłaszcza tam, gdzie nie jest ono szanowane, gdzie jest spychane na margines i znieważane. Niech Maryja nauczy nas rozpoznawać życie jako tajemnicę i odpowiedzialność przypominając, że "gloria Dei vivens homo" - "chwałą Boga jest żywy człowiek".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.