![][1]Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź", został mianowany konsultorem Papieskiej Rady ds. Laikatu. Papieska Rada ds. Laikatu jest dykasterią Kurii Rzymskiej, która służy Papieżowi w sprawach związanych z udziałem świeckich w życiu i posłannictwie Kościoła. Rada utworzona przez papieża Pawła VI w 196 [1]: zdjecia/nosowski1.jpg (red. Zbigniew Nosowski)
Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź", został mianowany konsultorem Papieskiej Rady ds. Laikatu.
Papieska Rada ds. Laikatu jest dykasterią Kurii Rzymskiej, która służy Papieżowi w sprawach związanych z udziałem świeckich w życiu i posłannictwie Kościoła. Rada utworzona przez papieża Pawła VI w 1967 r. została gruntownie zreformowana przez Jana Pawła II.
Obecny Papież, który jako arcybiskup krakowski przez szereg lat był konsultorem Rady, wydał 28 czerwca 1988 roku konstytucję apostolską "Pastor Bonus", w której określił nową strukturę i kompetencje Rady.
Mocą konstytucji Rada eryguje stowarzyszenia, które mają charakter międzynarodowy i zatwierdza ich statuty.
Do Rady należy "zachęcanie świeckich, aby uczestniczyli w życiu i w posłannictwie Kościoła w formie dla nich właściwej, zarówno jako jednostki, jak i jako członkowie stowarzyszeń". Konstytucja zwraca uwagę na szczególną rolę Rady, która ma popierać świeckich w ich podstawowym zadaniu, jakim jest "przepajanie duchem ewangelicznym porządku spraw doczesnych" (art. 133).
Papieską Radą kieruje przewodniczący wspomagany przez sekretarza. Obecnie przewodniczącym jest kard. James Francis Stafford, były arcybiskup Denver (USA). Urząd sekretarza pełni polski biskup Stanisław Ryłko. Pomaga im podsekretarz, którym obecnie jest świecki Urugwajczyk prof. Guzmán Carriquiry.
Członkami Rady są biskupi (31), kapłani oraz świeccy: mężczyźni i kobiety ze wszystkich części świata. Spotykają się oni raz do roku na zgromadzeniu ogólnym, aby poruszyć najpilniejsze sprawy życia i posłannictwa świeckich. Rada korzysta także z pomocy 30 konsultorów, którzy są zwoływani na posiedzenia robocze i których indywidualnie prosi się o zdanie w poszczególnych kwestiach.
Siedziba Rady znajduje się na placu św. Kaliksta w Rzymie na Zatybrzu.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.