Są zbawione?

O opinię w tej sprawie poprosiła polskich biskupów Stolica Apostolska. – Wierzymy, że będą zbawione – relacjonował zdanie Episkopatu bp Stanisław Wielgus. Polscy biskupi są zdania, że "nieskończenie miłosierny Bóg nie może się przecież zgodzić, aby zupełnie niewinne dzieci nie zostały zbawione" – wyjaśniał stanowisko biskupów na konferencji prasowej w Warszawie bp Wielgus, wieloletni rektor Katoli

O opinię w tej sprawie poprosiła polskich biskupów Stolica Apostolska. – Wierzymy, że będą zbawione – relacjonował zdanie Episkopatu bp Stanisław Wielgus. Polscy biskupi są zdania, że "nieskończenie miłosierny Bóg nie może się przecież zgodzić, aby zupełnie niewinne dzieci nie zostały zbawione" – wyjaśniał stanowisko biskupów na konferencji prasowej w Warszawie bp Wielgus, wieloletni rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przypomniał on, że od samego początku istnienia Kościoła w doktrynie chrześcijańskiej bardzo wyraźnie podkreślano, iż warunkiem zbawienia jest wiara i chrzest. - Traktowano to bardzo i rygorystycznie i właściwie do Soboru Watykańskiego II można było mówić o czymś w rodzaju "ekskluzywnego rozumienia zbawienia", co znaczyło m.in., że zbawieni mogli być tylko ochrzczeni z wody - wyjaśniał bp Wielgus. Dopiero Sobór Watykański II podszedł do tego problemu inaczej i wyakcentował prawdę, że "Chrystus pragnie zbawienia wszystkich ludzi, jacy kiedykolwiek żyli, żyją i żyć będą" oraz zaznaczył, że jest to również pragnieniem Kościoła, aby zbawienia dostąpili także ludzie, którzy nie ze swej winy nie słyszeli o wierze chrześcijańskiej, ale żyją uczciwie i kierują się sumieniem w swoim postępowaniu. W konstytucji dogmatycznej o Kościele Sobór Watykański przedstawia wyraźnie to, co wybitny teolog Karl Rahner określił jako koncepcję anonimowego chrześcijanina - przypominał bp Wielgus. - Ludziom, z różnych kultur, którzy nie słyszeli o chrześcijaństwie, ale żyją uczciwie i pragną jak najlepiej postępować nie można odmawiać szansy na zbawienie - mówił. Jeżeli w stosunku do dorosłych Kościół przyjmuje takie rozwiązanie, to tym bardziej w stosunku do dzieci, które zmarły bez chrztu - dodał. Jednocześnie hierarcha podkreślił, że poruszany problem teologiczny jest kwestią wiary a nie wiedzy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »